Здравната вноска, която плаща държавата за осигурените от нея лица, е наполовина по-ниска от осигурителната вноска за реалния бизнес

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
09:08 / 19.05.2025
2754
10 предложения за по-добро здравеопазване представи Българска болнична асоциация (ББА) по случай отбелязването на своята 10-годишнина. Специален гост на събитието беше вицепрезидента Илиана Йотова, а сред официалните гости бяха още министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов, председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов, представители на Комисия по здравеопазване към Народното събрание и представители на всички болнични сдружения. 

Здравеопазването не е приоритет и затова е в критично състояние, каза по време на форума "10 предложения за по-добро здравеопазване" проф. Григор Димитров - главен директор в Българската стопанска камара и член на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Системата на здравеопазването е силно бюрократизирана, корупцията е навлязла във всички равнища в здравната система, доверието към системата от страна на лекарите, медицинските сестри и на пациентите е на критични равнища, непрекъснато се повишава доплащането от пациента, системата е ориентирана към разходен тип и не е балансирана, плаща се повече за лечение, вместо за профилактика и превенция, посочи Димитров част от проблемите в здравната система. Делът на доплащането от пациентите е близо 45%, докато в останалите държави от ЕС е не повече то 15%, допълни той.

Дейността на НЗОК е силно деформирана, по същество Касата е одържавена, а причината за това според Димитров е липса на визия и политики за развитие на здравната система, постоянното приемане на стратегии, които се променят със следващото правителство, липса на приемственост, изключителен субективизъм. Димитров припомни, че за 25 г. Здравна каса е имала 17 управителя. По думите му се наблюдава честа смяна на екипите по равнища на партиен, а не на професионален принцип.

Много честа смяна на нормативната уредба е друг от проблемите в системата на здравеопазването, каза още Димитров и посочи, че през последните години Законът за здравното осигуряване е променян 140 пъти. Държавата е абдикирала от здравеопазването, не се вмества като защитник на интересите на гражданите. Постепенно намалява финансирането от страна на Касата и непрекъснато към нея се прехвърлят дейности без да има причини.

Здравната вноска, която плаща държавата за осигурените от нея лица, е наполовина по-ниска от осигурителната вноска за реалния бизнес, посочи като друг проблем Димитров. По думите му над 65% от разходите в здравеопазването се правят за групата лица, която внася една трета от средствата в Здравната каса.

За последните 10 години 54 млрд. лв. са разходите на НЗОК, от които близо 70% отиват за болниците, а 10% - лекарства за онкологични заболявания. По думите му има концентрация на разходи на НЗОК за някои болници. Димитров посочи и данни от изследване, направено от Министерството на здравеопазването сред 150 болници, което показва, че делът на инвестициите в тях е само пет процента от общите разходи. При такива средства не може да има инвестиции, още повече, когато в общинските болници делът на средствата за заплати достига над 85%, допълни той.

Димитров изрази надежда, че политиците ще реформират системата. По думите му трябва да се търсят нови решение за вноски и за данъци, както и да се обясни на обществото, че от него зависи колко пари влизат в здравната система.

Сигурна съм, че представителите на здравната комисия ще чуят препоръките и предложения от Българската болнична асоциация, този тип разговор в навечерието на реформи в здравната система е навременен, каза вицепрезидентът Илияна Йотова, която поздрави участниците в дискусията. Не разбирам противопоставянето между частни и държавни болници, не разбирам хората, които насъскват хора един срещу друг, допълни тя. Йотова напомни да не се забравя големият принос на държавните болници, които са институциите, осигуряващи в по-голяма степен достъпно здравеопазване, особено в труднодостъпни райони. С думата "реформа" твърде много се злоупотребява, но това е система, за която са нужни разговори тепърва, допълни тя.

В тежката икономическа ситуация, в която се намираме, успявате да дадете на пациентите възможно най-добрата грижа, давате модела за нея, каза в поздравлението си депутатът и член на парламентарната комисия по здравеопазване Лъчезар Иванов и предложи да се опитат, заедно с комисията, да се направи необходимото, за да може всички лечебни заведения да дават добра услуга на гражданите.

Участниците в дискусията бяха поздравени и от министъра на здравеопазването Силви Кирилов, и от председателя на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов.

Виж коментарите (0)

Още по темата (473):
19.05.2025 Ресторантьори предупредиха
17.05.2025 Финансист: Ще започне да се вижда съвсем ясно как разходите много съществено превишават приходите
17.05.2025 Съборът на БЛС: Не може да се очаква европейско здравеопазване с балкански бюджет
17.05.2025 От 1 юли повишават и социалната пенсия за старост – колко ще стане
16.05.2025 Музеите в цялата страна излизат на протест за достойно заплащане
15.05.2025 НОИ плаща днес
Още новини от Национални новини:
Politico: Никола Минчев е разследван за корупционния скандал с Hu...
Инцидент с работник във военния завод "Арсенал"
МО: Без паника, ако видите военна техника по пътищата!
Шефът на БНБ изтъкна пет ползи от приемането на еврото
АПИ съобщи добрата новина за шофьорите по АМ "Тракия"
АПИ предприе спешни действия за трайното укрепване на пропадналия...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).