ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
Всеки я вижда, но малцина разбират какво всъщност прави
Автор: Екип Plovdiv24.bg 16:09 / 04.05.2025Коментари (0)735
©
Всеки я вижда, но малцина разбират какво всъщност прави. Луната — този постоянно присъстващ блед спътник на нашето небе — не просто осветява нощта. Тя дърпа, държи и деформира самата планета под краката ни. И не само океаните усещат нейния ритъм – усещаме го и ние. Наука, гравитация, мистерия и човешка интуиция се преплитат в един танц, който не спира от милиарди години.

Приливи и отливи – класическата демонстрация на гравитация в действие

Луната упражнява гравитационна сила върху Земята. Това е очевидно най-вече в приливите и отливите. Океаните буквално се повдигат към Луната. Но как така? Гравитацията на Луната притегля водните маси към себе си, създавайки приливна издутина – обемно покачване на морското ниво под точката, най-близка до нея.

Но любопитното е, че има още една издутина – на противоположната страна на Земята! Това се случва, защото Земята също е "дръпната" леко към Луната, оставяйки водата зад себе си. Резултатът: две високи вълни, които обикалят планетата в ритъма на орбиталния танц.

Гравитационни приливни сили – какво точно ги причинява?

Не гравитацията сама по себе си създава приливите, а разликата в гравитацията – това, което физиците наричат приливна сила. Тъй като гравитационното привличане отслабва с разстоянието, частта от Земята, която е по-близо до Луната, се привлича по-силно от центъра на планетата, а още по-слабо – от далечната страна. Тази разлика деформира формата на Земята – нещо като леко издължено яйце.

Земята се опитва да остане сферична, но Луната я "изкривява" непрекъснато. Ако Луната изчезне – изведнъж и без следа – океаните ще се успокоят… но и светът ще се промени необратимо.

Луната не само повдига водата – тя забавя и въртенето на Земята

Да, правилно прочетохте. Всяка вечер, докато гледате Луната, тя буквално забавя въртенето на планетата под краката ви. Това се случва заради така нареченото приливно триене. Когато водата се движи по земната повърхност заради Луната, тя създава съпротивление, което действа като спирачка. В резултат на това Земята бавно, но сигурно губи от своята скорост на въртене.

Според изчисленията, когато динозаврите са бродели по Земята, денят е бил само около 23 часа. След още няколко стотин милиона години? Денят може да е 25.

Влиянието на Луната върху твърдата земя (и не само)

Гравитационните приливи не са само водни. Те се случват и в твърдата земна кора – макар и в по-малка степен. Земята се издува с около 30 см нагоре и надолу под влиянието на Луната. Представете си планета, която "диша“ заради своя сребърен спътник.

Някои учени дори предполагат, че тези деформации може да оказват влияние върху земетресения и вулканична активност, макар доказателствата засега да не са категорични. Но когато планетата ви "се вълнува“ от присъствието на Луната, добре е да я наблюдавате внимателно.

А какво да кажем за ума и емоциите?

От векове хората вярват, че пълнолунието влияе върху съня, настроението, дори поведението. Думата "луна“ дори стои в корена на "лудост“ – lunacy. Модерната наука е скептична, но изследванията не са напълно единодушни. Някои проучвания показват, че сънят се влошава по време на пълнолуние, особено при хора, чувствителни към светлина или с по-интуитивна нервна система.

Съвсем възможно е да има фин биологичен "резонанс“ – следа от времето, когато телата ни са били по-тясно свързани с ритмите на природата. Или просто Луната все още дърпа някоя невидима струна в нас, пише Meteo Balkans.

Без Луна – без стабилност

Ако Луната изчезне, не само приливите ще се сринат. Наклонът на Земята ще стане нестабилен, сезоните ще се разпаднат, климатът ще варира драстично, а животът такъв, какъвто го познаваме, ще стане почти невъзможен. Всичко това – защото Луната е нашият гравитационен "стабилизатор“, пазител на орбиталното равновесие.

Извод:

Луната не е просто небесен декор. Тя е гравитационният диригент на цялата планета. От приливите до продължителността на деня, от формата на Земята до фините трептения в човешката психика – лунното гравитационно въздействие е съществен механизъм в огромния часовников механизъм на живота.

Следващия път, когато погледнете Луната, не я виждайте само като романтичен символ. Вижте я като мълчаливия архитект на реда, който държи света в ритъм – една невидима сила, която никога не спира да действа.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Май 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Вторият мандат на Доналд Тръмп
Гергьовден 2025 г.
Либерализация на цената на тока
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: