Военните съдилища у нас изкуствено се опитват да имитират дейност, въпреки че нямат реална работа. Затова те трябва да бъдат закрити. Това са част от заключенията, записани в Анализ на натовареността на съдилищата през 2015 година. Той бе приет с пълно единодушие от съдийската колегия на ВСС по време на редовното й заседание днес.
След закриването на военните съдилища и прокуратури във Варна и Плевен в началото на 2014 година заради изключително ниската им натовареност, останаха да действат тези в София, Сливен и Пловдив.
През 2015 година в тях има увеличение на делата, но по изкуствен начин, сочи анализът. Според данните работата им се е увеличила със 62% спрямо предходната година, като обаче това са изкуствено завишени данни, сочат още констатациите. Затова отново е направено заключение, че е наложително да остане само един военен съд, а другите два да бъдат закрити, тъй като "няма обективна основа за реална натовареност на военните съдилища".
Продължава тенденцията за намаляване на делата за разглеждане в цялата страна - през 2015 година те са били 566 350, а в предишни години броят им е достигал до 900 000. САС е най-натовареният апелативен съд в страната, тези във Варна, Пловдив, Бургас и Велико Търново - не чак толкова. При окръжните съдилища натовареността е сравнително най-равномерна, сочи статистиката. В някои от тях обаче, почти нямат работа - Търговище, Кърджали, Монтана, Ямбол и Враца.
В сочения до неотдавна за претрупан с дела Софийски районен съд нещата вече са се нормализирали след чувствителното увеличение на съдиите там. Това е довело до спадане на натовареността, но СРС пак е първенец с 65 дела на съдия на месец, следван от Пернишкия районен съд - със 64 дела на съдия месечно.
Увеличението на наказателните дела в пограничния районен съд в Царево е стигнало до 45 на съдия на месец заради бежанците. В съдилищата в Трън, Ивайловград и Малко Търново има по двама съдии, а в този в Златоград - само един. Общият брой на съдиите в страната е 2232-ма.
Източник: Монитор