В дните около Възкресение Христово, когато християнският свят отбелязва най-светлия от празниците, актьорът Владислав Карамфилов - Въргала сподели размислите си за смисъла на саможертвата, за вярата, за пътя, по който вървим като общество и за културата, която изгражда или разрушава всичко около нас.
Според него Възкресението е не просто празник, а дълбока духовна истина и надежда за вечен живот. Смъртта на Христос е най-висшата саможертва - изкупление за греховете на човечеството. Но днес, вместо да осмисляме тази жертва, хората все по-често свеждат празника до почивни дни, трапези и забавления.
"Хората не са виновни. Те са приспани. Там са заведени. На тази страница са заведени. Има много голяма енергия, която работи в тази посока", каза Въргала в студиото на
Bulgaria ON AIR.
Той вярва, че светът днес страда от липса на примери: "Добрите примери са притъпени, умишлено заглушени. Медиите и институциите постоянно предлагат образци на агресия, страх, недоверие. Добрата новина се губи, защото не носи рейтинг. А когато човек е изплашен и объркан, той е лесен за манипулация".
"Културата, душата на хората - от нея зависи всичко. Културата е най-важна. Значи от нея зависи и образованието. От нея зависи и здравеопазването. От нея зависи и шофирането. От нея зависи и вярата. От нея зависи всичко", категоричен бе актьорът.
В този контекст, той постави въпроси, които не са само религиозни, а човешки и философски: защо тръгваме по грешен път, дали злото не изпълнява функция да изпитва вярата ни, имал ли е Христос избор, и каква е ролята на Юда - предател или предопределен? Според него, въпросите са много, отговорите - нееднозначни, а човешката обърканост е част от духовното търсене.
"Промяната започва от всеки един от нас. Промени на първо място себе си. Не искай от другите. Другите няма. Каквото и да му кажеш насреща – няма да го промениш. Просто кажи съжалявам", призова Въргала.