Вижте как ще се плащат данъците след въвеждане на еврото в България

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (2)
09:34 / 28.02.2023
13538
България отложи с една година целевата дата за влизане в еврозоната - сега тя е 1 януари 2025 година. Подготовката обаче продължава с пълна сила. А централната банка и финансовото министерство се надяват да успеят да разсеят опасенията на част от българите по пътя към еврото. За целта бяха публикувани "Въпроси и отговори за еврозоната". Сред най-често задаваните въпроси от потребителите подадат тези за данъците и дали приемането на еврото ще доведе до промяна на договори. 

С въвеждането на еврото всички данъци, такси и други плащания към държавата и общините трябва да се извършват в евро. Изключение от това правило ще се прави в периода на двойното обращение на лева и еврото, т.е. един месец от датата на въвеждане на еврото, информира bTV.

След датата на въвеждане на еврото в България възстановяването на недължимо платени или събрани преди въвеждането на еврото суми за данъци, държавни или общински такси, задължителни осигурителни вноски, глоби и имуществени санкции, и други публични задължения, ще се извършва в евро. Сумите в данъчните декларации ще се посочват във валутата, която е била законно платежно средство в края на данъчния период, за който се подава данъчната декларация. Когато данъчният период, за който се подава декларацията, приключва в периода на двойно обращение на лева и евро, паричните стойности в данъчната декларация следва да се посочват в евро.

В процеса на въвеждането на еврото ще се прилага принципът на приемственост на договорите, отговарят от БНБ. А това означава, че:

- Въвеждането на еврото не следва да засяга действието на съществуващите договори с позовавания на лева или с препратки към лева.

- Всички стойности, посочени в левове, в съществуващите договори ще се считат за стойности в евро при прилагане на официалния валутен курс и правилата за закръгляване, разписани в Закона за въвеждане на еврото.

- Въвеждането на еврото не води до промяна на никой от сроковете в договор или освобождаване от задължение или изпълнение, съгласно който и да е договор, нито дава право на страна едностранно да измени или прекрати такъв договор освен ако между страните изрично е уговорено друго.

- Позоваването в договорите на лева без посочване на стойността се счита за позоваване на еврото.

Виж коментарите (2)
Още новини от Национални новини:
Киселова връща искането на Радев за референдум за еврото
Борисов: НС няма да подложи на разглеждане внесеното от Радев иск...
Предупреждения за 14 май, но не са нито за дъжд, нито за гръмотев...
Либерализацията на пазара на тока за бита се отлага за неопределе...
Брокер: Много хора вписват имотите си на цени, които са далече от...
Кметът на Дуисбург: Имиграцията на бедни от България трябва да бъ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).