© Вulfoto | Урокът от големите наводнения в България преди 2 години се оказа нанаучен. Затлачени дерета, неукрепени канали и речни корита се оказаха причина и за повечето бедствия през последните месеци, сочи равносметката.Най-красноречивият пример е община Варна, където през 2014 г. се случи най-опустошителното бедствие. Драмата този път не бе в квартал "Аспарухово", а в село Константиново. Събитията в средата на май се стекоха по идентичен начин, този път за щастие без жертви - валя продължително, нивото на затлаченото селско дере се вдигна, вълна тръгна по улиците, помете автомобили, мостове и цялата околна инфраструктура.
Кметът Мариана Полихронова съобщи, че каналът е бил чистен след трагедията в "Аспарухово" и след това е бил изоставен от община Варна. Съоръжението се е нуждаело и от разширяване.
През тази пролет преляха Янтра и притоците й в района на Габрово, а се оказа, че и там последното голямо чистене се е състояло след наводненията преди 2 години. Местните власти признаха, че големи участъци от коритата са обрасли с храсти и дървесина.
Подобен е и проблемът в карловското село Дъбене, където водата заля къщи и улици преди седмица. Местни хора споделиха, че е трябвало да се укрепи коритото на река Мъртвица.
Непочистени канавки наводниха през май и врачанското село Нивянин. Същата бе причината и за наводнението в бургаското село Ливада по-рано. От затлачването на дерето край Хуманитарната гимназия, което преди 2 години направи огромни поразии, се оплакаха и жители на Добрич.
Междувременно тази събота в "Аспарухово" се състоя протест под надслов "2 години забравени". Около 200 души шестваха по улиците на квартала и спряха пред районното кметство, където поискаха оставката на кмета Калина Белмезова. Недоволството е породено от факта, че дерето на улица "Горна Студена", където се случи трагедията, отново е замърсено - по него "цъфтят" дървета, треви, има и боклуци.
"Нищо не се е променило. Дерето е същото като преди 2 години. При всеки по-силен дъжд се пълни, живеем в непрекъснат страх", споделиха хората. Те негодуваха и от факта, че все още няма осъдени, разследването е в девета глуха.
Белмезова заяви, че ремонтът с пари по европейския фонд "Солидарност" се бави, защото обществената поръчка е обжалвана от участник в конкурса. Със събраните дарения пък били купени 3 жилища, като предстои купуването на още 2 за семейства, останали без дом.
Източник: в. Сега |