Тролове сеят пропаганда в профили на русофоби, фирми и ведомства

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
19:18 / 21.04.2022
1804
Руски хакери са опитали над 86 000 пъти да атакуват профили на българи, които демонстрират настроения против Москва и ги споделят в интернет, както и сайтове на държавни учреждения и фирми. Огромният брой опити са направени от началото на войната до момента.

Това разкриха от МВР и експерти по киберсигурност пред "Телеграф“. От силовото ведомство обаче допълниха, че не всички станали обект на руски тролове и хакери са разбрали за опитите за интервенция в компютрите им, затова и броят може би е доста по-голям.

Още преди около две седмици министърът на електронното управление Божидар Божанов заяви, че неговото ведомство и ГДБОП са успели да спрат 45 000 опита за подобна зловредна дейност от отделни компютри. Експерти по киберсигурност обясниха, че най-вероятно става въпрос за програма, инсталирана на тези машини, и вече през нея се правят интервенциите. Затова основният съвет и на българските служби, и на експертите е хората да не отварят имейли и съобщения от непознати, които могат да заразят компютрите и телефоните им, на практика обсебвайки интернет комуникациите им.

Една от основните цели е да се атакуват профили на антируски настроени личности, които имат хиляди последователи. "От около две седмици се наблюдава и рязко блокиране на профили на такива хора, които са били докладвани на Фейсбук и са им спрени активностите за месец“, обясниха експерти по компютърни престъпления. По същия начин се правели и опити за проникване в чужди електронни пощи, откъдето се дава достъп не само до електронното банкиране, но и до цялата кореспонденция на дадената мишена.

Атаките на руските спецове се правят през сървъри в различни държави по света. Когато киберспециалистите започнали да проверяват, се оказало, че IP адресите са базирани в Мексико, Перу, Нидерландия, Канада, Индонезия, Сингапур, Индия, Бразилия и Германия.

Киберспецовете от Москва действали и под прикритие. Имало регистрирани хиляди случаи на кражба на профили на украинци, като от тях се споделяла откровено фалшива информация. Целта била да се дискредитират потребителите и техните приятели в социалните мрежи да решат, че лъжат както за войната, така и за всичко свързано с нея и Русия, обясниха специалисти. По думите им се създавали и хиляди фалшиви фейсбук, инстаграм и телеграм профили уж на украинци, от които също се пускала пропагандна и фалшива информация за войната. Повечето служители в службите наричат тези опити за влияние в социалните мрежи – втория фронт, след този на реалните бойни действия. Все по-голяма популярност набирали и включването в различни дискусии на тролове, които постват едни и същи тези срещу заплащане.

Виж коментарите (0)

Още по темата (4445):
06.05.2024 На фронта загина Александър Пелешенко, двукратен европейски шампион по вдигане на тежести
04.05.2024 Русия обяви за издирване украинския президент
29.04.2024 В Пловдив заработи център за бежанци и мигранти
29.04.2024 Нумеролог с интересна прогноза за изборите у нас и края на войната в
Украйна
20.03.2024 Папа Франциск отново призова за преговори за Украйна и Близкия Изток
16.03.2024 Лавров: Въпросът чии са Крим и Севастопол е затворен завинаги
Още новини от Национални новини:
Борисов: Петков казваше "Тагарев е нашето знаме", но сега пък го ...
Страшен потоп в наш областен град
Педиатър успокои: Ваксината за коклюш е напълно безопасна за брем...
Страната ни с рекордно нисък износ на ток за първите месеци: Спад...
Доклад на ЕК буквално ни уби с констатация за разликата бедни-бог...
Страшен порой се изля над столицата


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).