Това са най-рискованите варианти за купуването на рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас"

Автор: Вилислава Ветренска
Коментари (20)
12:17 / 03.02.2024
4430
Най-рискованите варианти за купуването на рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас" са от страна на азерската държавна петролна компания SOCAR и казахстанската “КазМунайГаз", защото тези две компании проявяват най-силен интерес към рафинерията. Много е проста причината, те могат да доставят лесно количества петрол от Казахстан и Азербайджан, използвайки съществуващата петролна инфраструктура в Кавказ, която впрочем включва и използването на руски тръбопроводи. Това каза пред "Фокус" енергийният експерт Мартин Владимиров.

"Това е много опасно, защото в Турция се реализира подобна схема, в която SOCAR притежава най-голямата рафинерия на Турция. Но вместо да преработва азерски нефт там, преработва нефт на “Лукойл" - руски и в замяна получи 1,5 млрд. заем. А в България може да се реализира обратната схема, в която “Нефтохим Бургас" консумира азерски нефт на хартия, a всъщност се преработва азерски нефт, но на хартия се извършва суапова сделка с “Лукойл", при което се прави размяна на руски нефт с азерски нефт. И в крайна сметка, печалбата от износа на нефт за страната за България и за Нефтохим, ще отиде в Русия. Това е много опасен сценарий, подобен сценарий съществува и в случая с Казахстан, защото Казахстан, за да достави петрол до България, ще трябва да използва тръбопровода на “Транснефт", на руската държавна компания “Транснефт" и там руския петрол се смесва с казахския и на практика никой не знае точно какъв нефт излиза от там", обясни експертът.

По договори ще пише, че е казахски нефт, но реално как Казахстан и Русия си разпределят количествата - ще остане много непрозрачен процес.

В медийното пространство се прокара информация, че възможен купувач на "Лукойл" може да бъде депутатът и председател на ПГ на ДПС Делян Пеевски, но чрез турската компания “Коч". Ето какво обясни Владимиров по този въпрос:

"В този ред на мисли, изключително важно е сделката за продажбата на “Лукойл" да мине по новия механизъм за наблюдение на чуждестранни инвестиции. Знаете такъв законопроект в момента минава на второ четене в парламента. Подобен закон ще може да провери, тоест, институциите ще могат да проверят истинският продавач на рафинерията, да проверят произхода на капиталите, за да е сигурно, че няма скрити руски интереси. Това е и отговорът на въпроса ви за връзките с г-н  Делян Пеевски. По принцип, подставени лица или посредници са много типични в такива сделки, особено в България и е важно наистина да има прозрачност на сделката. Именно този механизъм би осигурил подобен инструмент за наблюдение. И в заключение, трябва да кажа, че най-добре за България е рафинерията да бъде купена от стратегически западен инвеститор, американска петролна компания или западноевропейска петролна компания с много опит в сектора. Така че чувствително да промени бизнескултурата в сектор “Горива" в България, така че да има повече прозрачност, повече конкуренция. И всъщност, петролните активи у нас да не се използват за бухалка и за финансиране на политическо влияние, както Русия го е правила десетилетия наред".

Виж коментарите (20)

Още по темата (153):
18.10.2024 Енергиен експерт: В Бургаския залив "светна" червената лампа, че Русия си играе с различни видове петрол
31.07.2024 България влиза като страна по дело на "Лукойл" заради глоба от 68 милиона
лева
30.07.2024 Гръцки бизнесмен иска да купи "Лукойл Нефтохим Бургас"
25.07.2024 "Лукойл" обмисля ново производство
23.07.2024 На среща обсъждат бъдещите доставки на руски петрол в ЕС, след като Украйна ги спря
30.05.2024 България в топ 5 по евтини горива в Европа
Още новини от Национални новини:
Прехвърляни ли са гласове от ПП "Величие" на други партии, ето ка...
Борисов: Очаквах ги и съм подготвен
Денят на кой български светец се превръща в ден на народните буди...
Джевдет Чакъров: ДПС е там, където е неговият основател
България и Северна Македония се споразумяха за Коридор 8
Васил Велев, АИКБ: Ще се наложи да връщаме пари по ПВУ


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).