Тихомир Безлов: Държавата трябва да потърси съдействие от "Фронтекс" за справяне с мигрантския натиск

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (0)
10:21 / 09.11.2022
1445
Проблемът с мигрантите започна да се очертава миналата година. Спорно е дали натискът е по-голям от 2015-2016, но със сигурност е сравним. Има много фактори, които влияят върху моментната ситуация.

Това каза за сутрешния блок "Добро утро, България“ на Радио "Фокус" Тихомир Безлов – старши анализатор по национална сигурност от "Център за изследване на демокрацията“. "Трябва да отчетем, това което е свързано с нашите съседи и като цяло страните, които са източник на мигранти“.

Финансирането на пътуването и миграцията в много случаи се осъществява от семейства на мигранти, които живеят в Западна Европа, преди всичко Германия, Великобритания, Франция. Така че много е комплексен въпросът и решаването на този проблем едва ли имаме илюзии, че ще изчезне. Но намаляването на рисковете е свързано със сътрудничеството на българската страна със страните от ЕС и особено със съседите.

Каналджийството е бизнес, който е свързан със създаване на минимални сътресени и шум за тези криминални мрежи. "Едно убийство, подобно на това, не си спомням не само в България, но и в европйските държави няма, това води до рязко променяне на ситуацията. Рязко увеличаване на вниманието не само нашето, но и от страните от ЕС, от съседите. Така че нека да видим какво ще се случи с разследването“.

Турция няма да разбие каналджийските мрежи, но се надяваме, че ще вземе мерки. “Претендира се, че са намерени извършителите в рамките на деня. Малко противоречива информация чуваме. Вероятно тепърва ще става ясно какво се е случило, но принципно този трагичен инцидент, трябва да се гледа и в контекста на това, което се слуваше през тази година. Още в началото на лятото се виждаше, че има много агресивно поведение от каналджиите, които участваха при превоза и превеждането на мигранти. Самите полицаи коментираха този проблем, в медиите се появиха такива тежки инциденти. 2015 г. такова нещо нямаше“, допълни Безлов.

Другото нещо, което прави впечатление на всички, е големият брой чужди граждани, които участват в превоза на мигрантите, допълни Безлов. "Какви са причините – още са доста спорни интерпретациите. Едно от обяснението е, че част от чуждите мрежи работят в България, а също и организацията става през социалните мрежи. И това дава възможност за влизане на чужди граждани с всички последици за това“.

На въпрос на водещата какво трябва да се направи, за да се ограничи мигрантският натиск, Безлов отговори: "Много неща трябва да се направят, но има някои, които приоритетно могат да се направят. Част от проблема е, че не могат да се направят за утре. Например системата за видеонаблюдение и сензори, които пазят тази ограда. Има участъци, които не бяха изградени, особено в трудната част на българската граница, планинската част. Има участъци, които не функционират. Единият от проблемите е, че няма средства за поддръжката на системата. Другият проблем е, че някои от фирмите, които поддържат системата не са подновили договорите, респективно нови не са намерени. т.е. тази най-важна част от системата за охрана на практика е спряла да работи още преди година-година и половина. Това, ако е приоритетно, би трябвало да се пусне и да се направи бързо.“

Когато беше голямата вълна 2015-2016, бяха създадени специализирани структури за разследване в ГДБОП, в Национална полиция, които се занимаваха с каналджийската мрежа, обясни Безлов. "След това във времето, когато потокът спадна, функционалността на тези структури беше намалена. Но през 2020-2021 г. беше нужно със засилване на мигрантския натиск, тези структури трябваше да се възстановят като състав и ресурси. Едва лятото започна да се прави нещо, но там е една от грешките - закъсняване във времето“.

Според Тихомир Безлов трябва да се търси по-тясно сътрудничество с "Фронтекс“. "Нужно е да се поиска и допълнително финансиране. Модерната вътрешна сигурност изисква големи инвестиции в техники и технологии“.

"Част от политическата игра в момента е тази – да се искат оставки, но не мисля че ще се промени ситуацията със смяна на министъра, допълни Безлов. "Надявам се да има възмездие не само за товапрестъпление, а за цялата каналджийска дейност, защото много малко са присъдите, ефективните присъди.“

Много от мигрантите, които остават в България, започват да се занимават с трафик на хора, в заключение каза Безлов. "Нужно е усилие от страна на държавата в тази посока“.

Виж коментарите (0)

Още по темата (71):
03.01.2023 Граничният полицай Петър Бъчваров е убит от крадци на животни
19.12.2022 Турция ще построи паметник на убития български граничар Петър Бъчваров
15.11.2022 Прокуратурата: Изстрелът, довел до смъртта на граничния полицай, е произведен директно срещу него
14.11.2022 Цветан Цветанов: Трябва да подобрим охраната на границата ни
13.11.2022 Михаил Миков: ЕС трябва да оказва съдействие за опазване на границата
12.11.2022 Красимир Каракачанов: Трябва да вземем твърди мерки за охраната на
границата
Още новини от Национални новини:
Проф. Кантарджиев: Ако детето е било в контакт със заразен с кокл...
Фермер: Не може млякото да ми го изкупуват на 80-90 ст., а млечни...
Експерт: Не бързайте със смяната на зимните гуми
Обявиха кредитния рейтинг на България 
Първият български космонавт: Хора идват при мен и ми искат лекарс...
Защо се стигна до бой за олио по магазините


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).