Страхотни новини за няколко студентски общежития в Пловдив

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
21:26 / 26.08.2020
13273
12 блока от общежитията на 16 университета в цялата страна ще бъдат ремонтирани със 100 млн. лв., които бяха отпуснати от правителството преди две седмици. Това обясни пред "Монитор" председателят на Националното представителство на студентските съвети (НПСС) Даниел Парушев. Той допълни, че от организацията имат за цел бройката на облагодетелстваните вузове да нарасне до 20 и е подготвен списък с резерви.

До подбора на общежитията, които ще бъдат санирани, ремонтирани и обзаведени с нови мебели, се стигнало след представянето на два списъка – един от образователното министерство и друг от Националното представителство на студентските съвети, по време на среща в МОН, в която взели участи и председателят на Съвета на ректорите и ректор на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Анастас Герджиков, Лиляна Вълчева, председател на синдикат "Висше образование и наука“.

"Всички университети, които бяха включени и в списък на МОН, и нашия, са одобрени. Нашата цел е да станат 20, тъй като има и резерви. Ако отговорят на критериите, ще бъдат включени още четири университета.

Правят се допълнителни анализи“, обясни Парушев. По този начин ще бъдат ремонтирани поне половината от 40-те общежития у нас, които са в окаяно състояние.

При подбора са се вземали предвид готовността на вузовете да започнат ремонт, амортизацията на блоковете и дали имат рамков договор със строителна фирма, която да поддържа ремонтните дейностите на общежитията. Отговорите на университети кой техен блок има най-голяма необходимост да се ремонтира също са помогнали при избора. Предимство пък са имали блоковете, чиито входове се стопанисват от различни университети, тъй като целта е била повече вузове да могат да получат целевите средства. На това се дължи и разликата в броя на блоковете, които ще бъдат ремонтирани, и вузовете, на които ще бъдат отпуснати средства. Пример са блок 60 в Студентския град, чиито входове се стопанисват от три учебни заведения - Лесотехническия университет – София се грижи за вход А, Химикотехнологичния и металургичен университет-София за Б, а Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски“ за В и Г. Блок 55 пък се дели от студентите на два вуза. СУ поддържа вход А и Б, Университетът за национално и световно стопанство В и Г. За първия обаче няма да се отпускат средства, тъй като вече се ремонтира, уточни председателят на НПСС.

Списъкът от вузовете, чиито общежитията предстои да бъдат ремонтирани, се допълват от Аграрен университет Пловдив, Академия на танцово музикално изкуство "Проф. Асен Диамандиев“ с блок "Чайка-2“, Великотърновски университет "Св. Кирил и Методий“ и блок 1, Русенски университет "Ангел Кънчев“ с блок 6, Техническия университет – Варна с блок 15, Техническия университет - София с блок 2, Тракийския университет в Стара Загора с блок 1, Университетът по архитектура, строителство и геодезия с блок 35, Университетът по хранителни технологии - Пловдив с блок "Марица 3“ и Националната художествена академия с блок 28.

Част от тях могат да стартират ремонтните дейности до 3-4 седмици, обясни Парушев. Това са шест университета с блокове към "Студентски столове и общежития“ (Аграрния и Музикалния в Пловдив, ВТУ, Русенския, Тракийския и Шуменския) и УНСС и СУ, които пък имат сключени рамков договор със строителна фирма. Всички останали вузове трябва пуснат обществени поръчки, за които им трябват около 2 месеца. Председателят на НПСС има опасения, че ако те бъдат обжалвани, има опасност вузовете да загубят средствата.

"100-те млн. лв. са от бюджет 2020. Ако университетите не успеят да се справят с обществените поръчки навреме, тези средства няма да могат да се усвоят.“, обясни той и посъветва вузовете да се организират възможно най-бързо със стартирането на обществените поръчки.

Първи в резервите пък е базата на Шуменския университет "Епископ Константин Преславски“, която е най-окаяно състояние. В момента там се прави анализ на заетостта, тъй като общежитията трябва да имат пълен капацитет. Ако няма необходимата заетост, няма как да бъде направен ремонт, обясни Парушев. Сред резервите са и блок 7 на Медицинския университет-София, блок 1 на Медицинския университет-Плевен и 61 блок на НСА, Висше училище по телекомуникации и пощи .

Следващата седмица предстои нова среща на министъра със студентите и след нея се очаква да бъде утвърден списъкът.

Правят и първия кампус в Студентски град. Блок 2 на Технически университет-София е сред блоковете, които ще бъдат ремонтирани. Той е един от двата блока, които ще бъдат заградени първия кампус в Студентски град. Председателят на НПСС обясни, че това не е случайно и целта е проектът да бъде реализиран покрай ремонта. Първият кампус ще бъде факт, увери Парушев. В края на миналата година просветният министър Красимир Вълчев пък коментира, че от МОН ще отпуснат 700-800 лв. В проекта е предвидено в кампуса да има велоалея, няколко фитнеса на открито, споделено пространство за учене, кафене, пейки, а всички те ще бъдат заградени с ограда с два входа. За автомобилите на студентите ще бъде направен паркинг. Той обаче няма да бъде подземен, както е било едно от предложенията за реализация, тъй като той оскъпява реализацията му на около 2 млн. лв.

Търсят механизъм за погасяване на кредити за обновяване легловата база. Преди да стане ясно, че държавата ще финансира безвъзмездно ремонта на студентските общежития два от вузовете да изтеглили кредити с ниски лихви чрез фонда за градско развитие под формата на дългосрочни кредити. Националната спортна академия с получила средства за блок 15, а НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов“ за блок 29. Парушев обясни, че се мислил механизъм, по който да може тези два кредита да се погасят. Проектът на НСА е 3 500 000лв., с които да подменят всички мебели в стаите на общежитието - легла, бюра , маси, столове , гардероби, етажерки за книги, както и стаите да бъдат оборудвани с телевизор, хладилник, интернет и други удобства, които да отговарят на изискванията на възпитаниците на вуза.

За да финансиране на ремонтите дейности те са разработили бизнес план, направени са и финансови анализи. На база на тях разработен погасителен план, който няма да затрудни редовното погасяване на кредита. За да може да се изпълнява инвестиционната програма и безпроблемно да се обслужва кредите обаче се налага постепенно увеличаване размера на наема за 10- годишния период за изплащане на кредита.

Виж коментарите (0)

Още по темата (675):
20.03.2024 Важно за всички родители на първокласници в Пловдив
20.09.2023 Първокласници участваха в открит урок за мобилността в града и пътната безопасност
16.09.2023 На 20 години: Най-младата учителка у нас
16.09.2023 Бизнесдама: Евтиното излиза скъпо
15.09.2023 Икономистите с 12 мерки за по-добро училищно образование, сред тях – скъсяване на ваканциите
15.09.2023 По колко джобни да даваме на ученика?
Още новини от Национални новини:
Нойзи: Чалгата се индустриализира и успя да зарази като "червен в...
Остават ви точно два дни, за да не влезете в "черния списък" на Н...
Хванаха туроператори без лиценз да возят хора на екскурзии в чужб...
Хакери, представящи се за известна българска куриерска фирма, изм...
Проф. Кантарджиев: Ако детето е било в контакт със заразен с кокл...
Фермер: Не може млякото да ми го изкупуват на 80-90 ст., а млечни...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).