Става все по-трудно да вземем потребителски кредит

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
12:42 / 10.03.2023
5034
В края на миналата година, банките са затегнали изискванията за отпускане на кредити. Това става ясно от анализ на БНБ.

Банките затягат кредитната политика.

Какво се случва с лихвите по заемите?

Причината банките са по-малко склонни към поемане на риск. 

За първи път от 2010 г. банките посочват цената на привлечените ресурси като фактор, който е оказал влияние за затягане на кредитната им политика по отношение на кредитите за фирми, казват от БНБ. 

По-високи изисквания има както при потребителските, така и при жилищните кредити за домакинствата. Затегната е и политиката по отношение на фирмените кредити, пише businessnovinite.bg.

Заемите поскъпват

Поскъпването на парите в Европа, засега у нас се е отразило най-вече на кредитите за фирми и потребителските.

Така понижаването на лихвите у нас е приключило, става ясно от икономическия анализ на централната банка. В периода септември – декември се наблюдаваше плавно покачване на лихвените проценти, което бе по-силно изразено при кредитите за предприятия и при потребителските кредити за домакинствата, докато при жилищните кредити повишението бе незначително.

Потенциални фактори за постепенното пренасяне на ефектите от повишаването на лихвените проценти от ЕЦБ върху лихвените проценти по кредитите в България са силната конкуренция в банковия сектор и големият обем на привлечения ресурс от банките. 

Най-осезаем скок при потребителските кредити 

В сектора на домакинствата годишният процент на разходите (ГПР) по потребителските кредити се повиши до 10.1% към декември 2022 г. (8.7% през август), което се дължеше изцяло на възходящата динамика на лихвените проценти.

Резултатите от Анкетата за кредитната дейност сочат, че банките затягат условията по потребителските кредити по отношение на премията за по-рискови заеми през третото тримесечие на 2022 г., като е възможно този фактор да оказва влияние за повишението на лихвените проценти по потребителските кредити и през четвъртото тримесечие. При жилищните кредити покачването на ГПР бе несъществено и към декември 2022 г. ГПР възлезе на 2.9% (при 2.8% през август 2022 г.).

Търсим заеми за потребление, жилищното кредитиране се свива

При домакинствата факторът с най-силно влияние за повишеното търсене на потребителски кредити през третото тримесечие на 2022 г. е било търсенето на финансов ресурс за закупуване на стоки за текущо потребление и на такива за дълготрайна употреба, докато за по-слабото търсене на жилищни кредити е допринесло общото състояние на макроикономическата среда, уточняват от централната банка. 

В предишната прогноза на БНБ бе посочено, че се очаква лихвите да достигнат най-високите си нива в края на 2023г. и началото на 2024г.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Зимата се завърна у нас, заваля обилен сняг
Гриша Ганчев не се оттегля, напротив - налива много пари
Млечните продукти и яйцата в нашите магазини по-скъпи, отколкото ...
Ще останем ли без Благодатен огън?
Майка на дете с аутизъм се нуждае от помощ
Бизнесмен стана баща, без да е докосвал майката, която е лекарка


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).