ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
Синдикат "Образование" адмирира въвеждането на предмет "Добродетели и религия"
©
Синдикат "Образование“ адмирира въвеждането на учебния предмет "Добродетели и религия“ в образователната система от първи клас.

98% от участниците в изследване на синдиката посочват, че образователната система в България трябва да формира не само успешни и компетентни, но и добри и нравствени хора – което е очевиден дефицит в цялото българско общество.

Синдикатът е категоричен, че българската образователна система трябва да изгражда у децата знания и умения, но и да ги възпитава като добродетелни и отговорни личности, тъй като добротата се формира чрез възпитание.

Министерството на образованието и науката прие стратегия за възпитание, а следващата логична стъпка е въвеждането на отделен учебен предмет "Добродетели и религия“.

Близо 80 000 български учители са заявили, че има смисъл от такъв предмет, според вариантите, предложени от МОН.

Нашето общество е силно обединено в полярните кампании, което също е дефицит на обществена хармония и училищно възпитание, но работещите в образователните институции са убедени, че нравственото възпитание е неразделна част от социално-емоционалното обучение и личностното развитие.

Семейството и училището трябва да ни учат и възпитават на смиреност и толерантност по-ефективно, отколкото го правят сега.

В българската образователна история е имало предмети като "Вероучение“, "Гражданско образование“, "Отечествено възпитание“ – с елементи на източното православие, което според учебника по "Гражданско право“ от 1942 г. е била официалната религия на държавата тогава.

Днес формирането на ценностна система е задача на цялото общество, но родителите и учителите остават най-важните фактори за осъществяването на това ключово качество на съвременния човек.

Синдикат "Образование“ призовава всички просветни дейци, работещи в образователните институции, които искат да спрат упадъка на ценностите чрез засилване на възпитателната функция на училището, които искат децата да научат и формират добродетели и духовни ценности, а родители, учители и обществото да бъдат заедно – за своите деца, да се присъединят към националното шествие "За добродетели и религия в училище“, което ще започне на 17 май от 12:00 часа в София, пред храм-паметника "Св. Александър Невски“.

Но Синдикат "Образование“ и българските учители са категорични, че възпитателната функция на българското образование е невъзможна без ясни правила и поемане на отговорности от всички – ученици, родители и учители.

Спазването на училищния правилник е задължително условие за възпитание, а гарантирането на това следва да се осъществява чрез договор между образователната институция и родителя, заложен в ЗПУО.

В момента училищният правилник не се спазва, както и не се спазва забраната за използване на мобилни телефони в училище.

За да се реализира възпитателната функция на образованието, освен учебен предмет "Добродетели и религия“ – е необходима и "Оценка за дисциплина“. За съжаление, Синдикатът на българските учители с лидер Янка Такева е категорично против въвеждането на такава оценка – по необясними причини.

Ако не се възстанови хармонията в класната стая и не се предприемат мерки за превенция на агресията между учениците и натиска върху българския учител, скоро в класните стаи няма да има кой да преподава.

Синдикат "Образование“ приветства новата политика за езикова и социална интеграция и ще отстоява предложението си за повтаряне на първи клас при липса на езикови и социални компетентности.

СО "Подкрепа“ смята, че основното образование трябва да приключва след осми клас, тъй като промяната, направена в ЗПУО през 2016 г., се е оказа категорично неуспешна.


Още по темата: общо новини по темата: 6
09.05.2025 »
08.05.2025 »
07.05.2025 »
05.05.2025 »
30.04.2025 »
26.04.2025 »






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Май 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Ботев в Лига Европа, сезон 2024/2025
Трима убити в Рогош!
Презастрояването на Пловдив
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: