ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
Селскостопанска академия с водеща роля в ОСП след 2020
Автор: Екип на Plovdiv24.bg 13:56 / 26.10.2020Коментари (0)484
©
Всички интервенции в Стратегическия план на България следва да са обвързани с постигането на конкретни резултати и да бъдат доказани от науката. Това е основната роля на Селскостопанска академия (ССА) при въвеждането на консервационното земеделие, прилагането на новите екосхеми в агроекология, климат и трансфера на знания. Това каза земеделският министър Десислава Танева в поздравителен адрес по повод празника на земеделската наука, който се проведе в Аулата на академията в София. 

Агри.БГ предаде събитието на живо.

“Този ден отбелязва по достойнство постиженията на всички научни работници в сферата на аграрния отрасъл, които със своя труд на научни работници са изградили историята и традициите на Селскостопанска академия.

Не мога да не спомена основните акценти в работата на ССА. Те са свързани със съхраняването и обогатяването на разнообразния растителен и животински генофонд, с внедряването в практиката на сортове с високопродуктивен потенциал, както и с вписването на нови породи животни”, се казва още в писмото до научната организация.

Според земеделския министър българското земеделие може да ускори своята конвергенция към ЕС, но само ако заложи на иновационните решения за осигуряване на качествена и здравословна храна. И след като обърне внимание на социалните и екологични аспекти.

“Научната дейност трябва да бъде поощрявана и да внедрява в практиката нови технологии и решения, обвързани с икономическите, екологични ефекти и потребности на земеделското стопанство. За успешното внедряване на иновации трябва да се създават предпоставки за по-активното и ефективното взаимодействие между държавата, агробизнеса, ССА и иноваторите”, казва още Десислава Танева.

Подобряване на средата за навлизане на повече иновационни решения и проекти може да се постигне с насърчаване на публично-частното партньорство и общоевропейските инвестиции.

“Въвеждането на екосхемите, развитието на биоикономиката на национално ниво и имплементирането на изискванията за Зелената сделка, ще изисква да се обърнем към ролята на науката и взаимовръзките. Това ще бъде постигнато със съвместно сътрудничество с участниците за разработване и внедряване на нови технологии, производства и продукти, включително и тяхното разпространение”, категорична е Танева.

Ефективното и конкурентоспособно селскостопанско производство на България е хоризонтът на труда и постиженията ни в аграрната наука, смята председателят на ССА - проф. д-р инж. Мартин Банов.

“Тук е и синхронът ни с деловата и дългосрочна програма на Министерство на земеделието и с нуждите на агробизнеса. Този синхрон ни дава идеи, поуки и диктува нови, работещи и полезни научни постижения на колективите в структурните звена на Селскостопанска академия. Всичко това обаче ни задължава да изработим и следваме една актуализирана програма за развитие на Академията за периода 2021 – 2027 в унисон с новата Обща селскостопанска политика на Европа и България”, каза още той.

По думите му неизбежността на такава програма се диктува и от разработването на стратегия за развитие на ССА в контекста на глобалните климатични промени. 

“Всички вече ги усещаме осезаемо, дори са ни изпреварили, докато търсим верния и работещ научен отговор на предизвикателствата, пред които е изправено земеделското производство. Затова научната общност на ССА мобилизира потенциала си и с общи усилия има амбицията да намери верният отговор на т. нар. „устойчиво развитие”. Налага се да работим за два пъти по-висока продуктивност с два пъти по-малко ресурси – два пъти по-малко вода, работна ръка и обработваема земя.

Вярвам, че същността на приоритетите ни вече се случва и намира израз в съвременното състояние на селскостопанската наука в България. Въпреки изключителните трудности, пред които сме поставени, от страна на материална обезпеченост и липса на достатъчно финансиране, чрез системата на Селскостопанска академия успяваме да поддържаме високо ниво на научните изследвания. Както и да прилагаме съвременни иновативни подходи в създаване на новото и надградено познание за едно по-конкурентоспособно земеделско производство на съвременна България”, заключи проф. Банов.

Агри.БГ честити професионалния празник на работещите в областта на земеделската наука. Екипът ни пожелава здраве, успех и вдъхновение за разработването и прилагането на нови научноизследователски и приложни разработки в земеделския сектор, които да подпомогнат за неговата конкурентоспособност и рентабилност.

 

Следете темата и на cap4us.agri.bg.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2023/2024 г.
Космическа надпревара
Локо в Първа лига, сезон 2023/2024
Конфискуват коли на пияни и дрогирани
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Кой е най-успешният демократичен кмет на Пловдив през последните години?
Д-р Гарабед Томасян
Спас Гърневски
Д-р Иван Чомаков
Славчо Атанасов
Иван Тотев
Здравко Димитров
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: