На този етап се работи в посока екосхемите да бъдат задължителни за държавите членки и да бъде определен единен процент от пакета за директни плащания за всяка държава.
На Съвета на министрите на 21 септември повечето страни проявиха въздържаност за задължителен процент на екосхемите на ниво държава членка. Те апелираха за гъвкавост, така че средствата да могат да се прехвърлят към други схеми и мерки от директните плащания, в случай че няма интерес към тях.
Насоката на Германското председателство е тази възможност за прехвърляне на средства да се допусне само за първите две години.
България заедно с други държави членки настояват да има възможност неизразходван бюджет от екосхемите да бъде прехвърлен към други схеми в първи стълб, като подпомагане на малките и средните стопанства.
От Министерството на земеделието отново припомнят, че задължителността на екосхемите следва да бъде в неделима цялост с въпроса за продължаването на Националната преходна помощ с нова референтна година 2018 и със същия бюджет. Относно обвързаната подкрепа страната ни предлага нейното запазване на сегашните или дори по-високи стойности.
Следете темата и на cap4us.agri.bg.