Главата цел на организираната кръгла маса е да се увеличи осведомеността на обществото за проблемите на трафика на хора, да се привлекат необходимите структури и да се засили сътрудничеството между тях. Надяваме се, че дискусията ще се окаже полезна за по-успешната борба с трафика на хора, както в частност на регионално ниво, така и на национално.
През 2013 г. на 46-та среща на Общото събрание на Комитета по социални, хуманитарни и културни въпроси към ООН обяви 30 юли за Международен ден за борба с трафика на хора. Чрез приетата резолюция се заявява, че този ден е необходим, за да се "повиши информираността, относно ситуацията с жертвите на трафик и за да се насърчават и защитават техните права". Международният ден за борба с трафика на хора е своеобразен призив за действие, с цел да се сложи край на тази престъпна дейност и да се даде надежда на жертвите, които често живеят непризнато сред нас. Причините за това се крият в крайната бедност, утвърденото неравенство и липсата на образование, от които трафикантите се възползват.
Жертвите на трафик, които имат късмета да бъдат освободени се нуждаят от помощ, за да възстановят правата си и да се реинтегрират в обществото.
По данни на ООН близо 20 % от жертвите на трафик на хора в Европа и Централна Азия са деца. От всички случаи на трафик 80% засягат сексуалната експлоатация. Международната организация на труда изчислява жертвите на трафик на хора с цел трудова експлоатация на 2,4 милиона души в целия свят.
За повишаване чувствителността и съпричастността към жертвите на трафик на хора, Службата за борба с наркотиците и престъпността към ООН (UNODC), провежда в световен мащаб инициативата: кaмпания "Синьо сърце" ("Blue Heart Campaign").
Кампанията стартира през 2014 г. , за да повиши информираността относно трафика на хора, както и да предостави възможността на всеки един да покаже солидарността си към жертвите на това престъпление.