С 20% поскъпват нивите през 2008 г.
Плавно поскъпване на земеделската земя с около 20 процента се очаква за следващата година. Това прогнозира Веселин Петров, изпълнителен директор на "Елана пропърти мениджмънт". Нарастването на цените ще е само за добре обработваната земя, носеща доход. Малките ниви и пустеещите ниви няма да поскъпват, допълни той.
Най-високите цени на земеделска земя са в Североизточна България, в района на Добруджа около 300-400 лв. за декар, уточни Петров. Най-евтини са в района на Видин и Монтана между 150 и 200 лв./дка. Става въпрос за стандартни имоти около 10 дка между трета и пета категория. Към 50 процента по-високи цени са възможни при по-големи масиви. Има интерес от страна на чужди инвеститори за покупка или наемане на земеделска земя у нас, но ние не можем да отговорим на техните изисквания. Те търсят площи поне от 5 или 10 хил. дка. Шансът им е да наемат малки и много на брой ниви, които да комасират на ниво ползване, уточни той.
Според шефа на "Елана" причина за ниските цени на земеделската земя в някой райони като северозападна България е, че те не се обработват и не носят доход. От друга страна в тези части на страната тече ускорен процес на обезлюдяване и хората масово си продават земята, уточни бизнесменът.
През миналата година обемът на пазара на земеделска земя у нас бе около 900 000 дка, а за тази очакваме ръст над 50 процента и той ще достигне около 1,5 млн. дка, каза Радослав Манолов, изпълнителен директор на "Адванс терафонд". Цените през 2008 г. ще бъдат в интервала между 200 и 300 лв. за декар. Най-атрактивни за инвестиции в обработваема земя ще бъдат зоните с развито земеделие, главно в Северна България. В Южна България на по-голям интерес ще се радват равнинните райони около Ямбол, Стара Загора и донякъде Пловдив. Около втория ни по големина град все още витае митът за високи цени, и това спъва развитието на пазара. Освен това на места там земята е много замърсена. От друга страна около Пловдив традиционно се произвеждат зеленчуци, които не изискват големи площи, уточни Манолов.
В момента едни от най-големите играчи на пазара на земеделска земя и фактор за окрупняването са държавата и общините. В държавния поземлен фонд има около 2 млн. дка ниви, а общините притежават други 4 млн. дка. През 2008 г. се очаква специализираните фондове да инвестират в 2 млн. дка ниви. От акционерните дружества със специална инвестиционна цел предлагат на държавата и общините да започне активен процес на замяна на терени с цел по-бързото им окрупняване.
От земеделското министерство смятат, че е най-добре малките парцели, да се концентрират в непосредствена близост до селата. Масивите с голяма площ, за чието обработване се изисква модерна голямогабаритна техника е редно да са в периферията на землищата.
Източник: в."Монитор"