ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
С 13,6 на сто е увеличен броят на чуждестранните туристи през 2004 г., спрямо предходната година
Автор: Екип Plovdiv24.bg 18:47 / 16.06.2005Коментари (0)1858
©
Запазва се очерталата се през последните години тенденция за непрекъснато увеличаване на броя на чуждите граждани, влизащи в страната ни с цел туризъм. С 13,6 на сто е увеличението им през 2004-та спрямо предходната година. Най-много са гражданите на Гърция, Македония, Сърбия и Черна гора, Германия, Великобритания, Русия и Чехия. Това показват данните в одобрения от правителството доклад за миграционната обстановка в България за миналата година.
Подписването на договора и предстоящото приемане на България в Европейския съюз създава предпоставки за нарастване на миграционните потоци към страната ни. През 2004 г. на граничните контролно-пропускателни пунктове са регистрирани 21 392 003 преминавания на лица, което е с 12,8 на сто повече в сравнение с предходната година, съобщи директорът на Дирекция “Миграция” в Министерството на вътрешните работи. Към настоящия момент със статут на постоянно пребиваващи в страната ни са 51 151 чужденци, като интересът на постоянно пребиваващите е насочен към големите областни центрове на страната. На територията на София живеят 34 на сто от общия брой, в Пловдив и областта – 9 на сто, Варна и нейния регион – 8 на сто, Бургас и областта – 5 на сто. Съгласно международните договорености, към 31.12.2004 г. България е предоставила статут на бежанци на 1 392 лица, от които 333 деца.
Туризмът е най-честото основание за чужденците, които желаят да пребивават краткосрочно на територията на страната, подчерта Стефан Христов. Регистрираните през 2004 г. чужденци, преминали през ГКПП, са 6,98, което е с 11 на сто повече от предходната година.
Към момента с разрешение за дългосрочно пребиваване у нас живеят граждани от 109 страни. Със статут на продължително пребиваване (до една година) са 13 987 чужденци, което е с 10,5 на сто по-малко от предходната година. Най-често това са студенти, приети а редовно обучение – 4 460; лица, които имат основание да им бъде разрешено постоянно пребиваване или са сключили брак с български гражданин, или с постоянно пребиваващ в страната чужденец – 2002; лица, осъществяващи търговска дейност в страната – 1821; членове на семейство на чужденец, получил разрешение за продължително пребиваване – 990; чуждестранни специалисти, пребиваващи по силата на международни договори – 916.
Според статистическите данни от получилите разрешение за продължително пребиваване в страната чужденци най-много са гражданите на Македония – 2 114, Турция – 1 559, Руската федерация –1 113, Гърция – 807, Великобритания – 665, Китай – 497. Очертава се тенденция на намаляване на броя на чужденците със статут на продължително пребиваване.
Все повече се засилва интересът на гражданите на държавите-членки на Европейския съюз към получаване статут на продължително пребиваване в България. Стефан Христов уточни, че през 2004 г. такъв статут са придобили 665 граждани от Великобритания, което е с 49 на сто повече от предходната година, както и 502 граждани на Германия, което представлява увеличение от 14 на сто.
Към момента броят на трайно установилите се в България чужденци е 8 046, като 6 276 от тях са граждани на страни, с които България има визов режим.
Не се наблюдава засилен интерес към установяване в страната на граждани на рискови в миграционно отношение държави и се запазва тенденцията за увеличаване на броя на издадените разрешения за работа на чужденци. През 2004 г. са издадени и продължени 947 разрешения за работа. Най-много разрешения са издадени на граждани на Турция - 269, 5 Германия - 87, Гърция - 66, Италия - 60.
Потвърждава се тенденцията от предходния период на повишен интерес към получаване на българско гражданство на основание български произход. През 2004 г. в Министерството на правосъдието са постъпили 29 493 молби за промяна на гражданството, от които 28 378 са за придобиване на гражданство на основание български произход.
При опит за нерегламентирано преминаване през ГКПП или нелегално през "зелената граница" са задържани 2 894 чужденци. Най-много са задържаните нарушители, направили опит да преминат българо-гръцката граница в посока Гърция. Органите за граничен контрол не са допуснали да излязат от страната 783 чужденци, което е с 21 на сто повече в сравнение с 2003 г. Основните причини са свързани с липса на необходими документи, наложено ограничение, изтекъл срок на валидност на паспорта и др.
През 2004 г. за нарушение режима на влизане, пребиваване и напускане на България на 791 чужденци е наложена мярка "принудително отвеждане до границата", което е два пъти повече в сравнение с 2003 г. Най-много са санкционираните граждани на Афганистан, Турция, Армения и Бангладеш. Принудителна административна мярка "експулсиране" е наложена на 135 лица, което представлява почти двойно увеличение.
Анализът на данните и очертаните тенденции в миграционните процеси в България показва засилен интерес към придобиване на статут на постоянно пребиваване на чужденци в страната и българско гражданство.
През 2004 г. не се наблюдават съществени изменения в миграционните нагласи на българските граждани. Запазва се тенденцията на увеличаване на движението на български граждани, като спрямо 2003 г. броят на регистрираните преминавания е нараснал с 12,8 на сто. През 2004 г. на ГКПП в страната са отчетени 7,78 млн. преминавания на български граждани. През 2004 г. забрана за напускане на страната и отнемане на документа за пътуване е наложена общо на 11 124 български граждани.
Рестрикцията, свързана с мерките спрямо криминално проявените лица и нарушители на обществения ред, е ефективен регулатор за контрол на миграционните процеси, особено при пътуванията към страните-членки на Европейския съюз. През 2004 г. от други държави в страната са върнати 6 734 български граждани, като намалението спрямо предходната година е 8,6 процента.
Данните за депортираните български граждани показват, че извършители на нарушения и престъпления в чужбина са малолетни и непълнолетни лица или такива с неправомерно издадени или неистински документи с цел избягване на наказателна отговорност. Във връзка с това бяха изготвени изменения и допълнения в ЗБДС, които предвиждат ограничаване напускането на страната от малолетни и непълнолетни лица въз основа на получени данни от български или чужд компетентен орган. Измененията допълват мерките, предвидени в Закона за закрила на детето.
В изпълнение на двустранни междуправителствени спогодби и споразумения за заетост /стажуване/, около 4 хил. български граждани са изпратени на работа в чужбина. Търси се възможност за успоредно сключване на спогодби за заетост и социално осигуряване. Досега в областта на заетостта има сключени спогодби с Германия, Испания, Швейцария, Франция, Люксембург, Португалия, Чехия. В областта на социалното осигуряване има сключени спогодби с 6 държави от Европейския съюз и 5 извън него.
Към настоящия момент се извършват строително-монтажни работи и дейности по инфраструктурното изграждане на специалния дом за временно настаняване на незаконно пребиваващи в страната чужденци в квартал "Бусманци", гр. София. С решение на Съвета по европейска интеграция при МС бяха отпуснати 200 хил. лв. за стартиране изграждането на специален дом за временно настаняване на чужденци, подлежащи на принудително извеждане от страната или експулсиране. Допълнително от бюджета на МВР бяха осигурени 6 млн. лв. Определен е теренът в гр. Любимец и предстои строителна дейност върху запазен сграден фонд с изградени комуникации.
Докладът сочи още, че визовият режим на България е почти изцяло хармонизиран с този на ЕС по отношение на трети страни. До присъединяването си в ЕС България ще продължи да поддържа безвизов режим единствено с Македония и Сърбия и Черна гора.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Декември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Реформи в БДЖ
Нов ГКПП Рудозем-Ксанти
BETL се срива, хиляди български инвеститори губят парите си
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: