ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
Рядко млади момчета се решават да изкарат курс и да станат водни спасители
Автор: Екип Plovdiv24.bg 08:52 / 05.06.2025Коментари (0)6111
©
От тази седмица за летовниците по плажовете на Черноморието вече се грижат водни спасители. До началото на юли пунктовете ще работят с разреден състав, като поетапно ще се учеличават, казва Петър Русев, дългогодишен спасител на северния плаж в града – "В момента на северния плаж в Бургас работят 4 поста, като спасителите имат ново работно време от 9 сутринта до 18.30 след обяд. "Поетапно ще откриваме и други постове, и от 1 юли всички 11 поста с 22 спасители ще работят“.

Той съветва хората да не се къпят на неохраняеми плажове, тъй като точно на тези места стават най-много водни инциденти. За посетителите на охраняемите плажове напомня да следят за флаговата сигнализация, да не влизат във водата след обилно хранене или след употреба на алкохол. Наблюдава се повишение на плажната култура на плажуващите, но има и хора които не се съобразяват с указанията на спасителите, казва Русев пред БНР.

Това са неща, с които спасителите се сблъскват ежедневно. Най-често инциденти стават, когато хората не се съобразяват с флаговата сигнализация, и влизат да се къпят при бурно море и при червен флаг. Според негови наблюдения българите са по-дисциплинирани туристи от чужденците. Той посочва и проблемите пред които е изправена професията. Липсата на водни спасители става все по-осезаема, като възрастовата граница на хората, които охраняват плажовете става все по-висока.

"Има спасители на по 55 години, дори 60 или над 65-годишна възраст и все по-рядко млади момчета се решават да изкарат курс и да станат водни спасители“ – казва Русев, който над 30 години охранява плажовете в Бургас.

Така ще се наложи да се внасят кадри от чужбина и допълва, че някои плажове по южното Черноморие вече се охраняват от спасители от трети страни.

Концесионерите са задължени на плажовете да имат и медицински пунктове, които да предлагат първа помощ на летовниците и да помагат при водни инциденти. "Пунктът на северния плаж е оборудван със спешни медицински чанти, спешен шкаф с медикаменти, има и линейка“ – казва Ганка Дюлгерова, медицинска сестра на плажа. От 16 юли в кабинета ще има и общопрактикуващ лекар.

Въпреки ранната дата и делничния ден не липсваха хора, които бяха дошли на морето днес да направят първи плаж за този сезон. Юни е спокоен месец за плаж, морето е тихо, а температурата на водата вече надхвърля 18 градуса, като тенденцията е тя да се повишава, казва Петър Русев и апелира плажуващите да спазват правилата и съветите на водните гардове. Очаква се около 1000 спасители да охраняват плажовете по Южното Черноморие това лято.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Юни 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2025/2026 г.
България в еврозоната
Природни стихии
Разривът в отношенията Тръмп - Мъск
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да (13744) 55%
Не (8617) 35%
Не мога да преценя (2570) 10%
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: