Резил! Българското здравеопазване уверено крачи към дъното!

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (3)
16:53 / 29.09.2016
3045
Българската система за здравеопазване остава сред най-неефективните в света, като през 2014 г. е малко по-добра от тези на Либия и Беларус, но е по-слаба от тези във Венецуела, Еквадор и Казахстан. 

Това сочи годишна класация според индекс за ефективното здравеопазване на агенция "Блумбърг" (Bloomberg Health-Care Efficiency Index), разпространена в четвъртък, цитирана от "Труд".

Класацията сравнява разходите за здравеопазване на глава от населението, делът на парите за здраве от БВП спрямо очакваната средна продължителност на живота на гражданите в съответните държави.

В нея са включени 55 държави и България е на 45-о място. Понеже индексът се използва от 2012 г. насам, когато използва данни от 2009 г., в класацията се вижда, че за 5 години българското здравеопазване е слязло надолу в списъка. 

Фактически става дума за стагнация, понеже през 2009 г. България е била на 43-о място. Либия, където от 2011 г. бушува гражданска война, за този период е слязла от 12 на 46, т.е. срив с 34 позиции.

В приложената методология основна тежест (60%) е дадена на продължителността на живота. Следват относителните (30%) и абсолютните (10%) разходи за здравеопазване. 

Под относителни се разбират всички разходи за здравната система като дял от БВП, а под абсолютни - цялата сума, която се отделя на глава от населението от тези разходи за здравеопазване.

За индекса като здравни грижи са приети всички дейности на превантивните и терапевтичните медицински услуги, семейно планиране, здравословно хранене и спешна медицинска помощ.

В този смисъл според авторите на индекса големите разходи не са решаващи за ефективността. САЩ например отделят по 9400 долара на човек и над 17% от БВП за здравеопазване, но са с по-ниска ефективност от България или Сърбия. 

Макар приблизително същите разходи на глава от населението да дават и в Швейцария или Норвегия, алпийската страна е на 14-о място, а скандинавската - на 20, и делът от БВП е в рамките на 9-11%.

САЩ са 50-и от 55 държави. След американците са само Йордания, Колумбия, Азербайджан, Бразилия и Русия.

Хонконг и Сингапур остават с най-ефективните системи за здравеопазване и авторите обясняват, че това все пак са страни с по-малко население и не толкова разнообразен етнически състав, силна роля на правителството в регулирането и предоставянето на здравни услуги. Там на човек се падат годишно по около 2400 долара, а продължителността на живота е около 83 години.

Вероятно именно тежестта в индекса на елемента "Продължителност на живота" определя и мястото на България, тъй като по официални данни тя е средно почти 75 години.


Виж коментарите (3)
Още новини от Национални новини:
Попариха ни: Плащаме повече за сянка на плажа
Избират делегатите за патриаршеския събор
Жълт код за лошо време днес, очакват се градушки
Кой погуби Христо Ботев? Над 140 години споровете продължават, по...
Радев от Враца: Днес ние сме длъжници на онези безсребърници, кои...
Стефан Янев в Перник: Присъда за всички във властта е, че Българи...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).