Работник от черешова градина: Бера и рева

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (3)
09:46 / 03.06.2024
75864
Започна кампанията по брането и изкупуването на череши в община Кюстендил. Очаква се тази година реколтата да бъде добра, но въпреки това производителите са изправени пред редица проблеми. Ниските изкупни цени и липсата на берачи са сред основните.

Кирил Димитров отглежда 100 декара череши. Оплаква се, че тази година няма продукция от ранните сортове - заради дъждовете от последния месец, плодовете са се напукали и са се скапали още на дървото. Очаква обаче добри добиви от друг, по-късен сорт.

Качеството на реколтата тази година е много добро. Размерът на черешите, които се берат в момента, е около 22 милиметра.

"Повече са черешите. Е виж, виждаш ги какви са. Ето ги, това е красота. Да седнеш отдолу под черешата и береш. А аз бера и рева", коментира пред БНТ Цветанка Манзурова – работник.

И тук възниква проблемът – трудно се намират работници.

"За сега съм пазарил от Сливен около 15 човека, от Дупница също 10-15 и с тях каквото свършим, това ще бъде", обясни Кирил Димитров – черешопроизводител.

"А и не искат и да работят. Дойдат и наберат по две касетки и приключват. Казват - "Заминаваме си." И това е", отбеляза Цветанка Манзурова – работник.

"Освен това цените, които искат за брането, са много високи – от 70 стотинки до 1 лев, което прави просто непродаваема продукцията. Защото ние 1 лев като дадем за бране и 1 лев за другите дейности като пръскане, торове, препарати и тогава трябва да ги продаваме 3 лв., за да имаме покритие. А никъде не ги купуват 3 лв.", разказа Кирил Димитров – черешопроизводител.

Изкупната цена на черешите в момента е около 1,50 лв. за килограм, което е крайно неизгодно за производителите.

"Последните години никога не сме излизали на печалба, а със субсидиите отиваме зорлем да покрием разходите, които сме направили. Ето сега аз трябваше да пръскам още един път, скъпи са препаратите за биологично производство и като икономисам тия средства някак по-малко разходи ще направя. И това ми е целта", допълва Кирил Димитров – черешопроизводител.

В помощ на производителите от Кюстендил да продадат и опазят черешите, полиция и община предприемат различни мерки.

"Кампанията ще бъде охранявана от полиция, от жандармерия, за която сме много благодарни на органите на МВР, като жандармерията ще се включи след 9-и, защото сега е заета с провеждането на изборите", заяви Огнян Атанасов - кмет на Кюстендил

Отново ще може да се практикува и т.нар. "черешов туризъм" – в определени масиви, всеки, който желае ще може сам да си набере череши, като за килограм ще заплати символична сума.

Виж коментарите (3)

Още по темата (643):
16.05.2025 Икономист: Качественият хляб е скъп и това е нормално
15.05.2025 Икономист изброи храните, които у нас са най-скъпи спрямо цяла Европа
13.05.2025 Бизнесдама: Ситуацията е безпрецедентна! Нямаме никаква реколта от традиционните български плодове
13.05.2025 Брутална цена: 267 лева за череши!
12.05.2025 Тази година на пазара няма да има българска череша
07.05.2025 Пчелар: Един буркан мед трябва да струва над 20 лева
Още новини от Национални новини:
Eксперт: Годишното счетоводно приключване "на заден ход" ще стане...
1/3 от храната, с която си храним, зависи от пчелите
22 години от трагичната смърт на Анатолий Тодоров
Бащата на Сияна: От този момент нататък посвещавам живота си на т...
Намаляват количеството парацетамол в опаковка?
Ако имам спестени над 10 000 лева и те не са в банка, как мога да...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).