Проверка за корупция в МОН установи: Учителят от Варна е невинен

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
17:33 / 05.07.2016
2970
Вицепремиерът и образователен министър Меглена Кунева ще проверява служителите в МОН, заради три съмнителни проекта, с които бяха направени опити да се точат пари по европейската програма за наука и образование. 

Тя вече вече е задвижила и процедурата по изпращане до прокуратурата на доклада свързан с идентичните проекти по процедурата "Подкрепа за предучилищното възпитание и подготовка на деца в неравностойно положение" по ОП "Наука и образование за интелигентен растеж". 

Ведомството започна проверка след сигнал на Национална мрежа за децата. Тя установи, че трите сдружения кандидатствали с идентични проекти за едни и същи детски градини са създадени непосредствено след обявяването на критериите за кандидатстване. 

Те са на един адрес и с едни и същи лица в управителните си съвети. Това показва, че има нарушения на поне два принципа - на избягването на двойно финансиране и неналичието на свързани лица. Докладът установява и проблеми с финансовата обосновка на трите проекта, както и нередности в процеса на оценяването.

Кунева съобщи, че вече е подписала одитния доклад, който ще бъде изпратен на прокуратурата. Тя обясни, че това се налага не само заради необходимостта от изчистване на всякакви съмнения, но и защото става дума за трети лица, извън служителите на МОН. 

"Искаме да знаем има ли схема в и извън министерството, дали става дума за пропуски, което изисква да затегнем реда или става въпрос за нещо по-сериозно - все пак говорим за 1,5 млн. лева", каза Кунева. Ще се извърши и допълнителна проверка дали предложенията на помощник-оценителите за корекции в посока оптимизация на проектите са взети предвид.

Кунева представи и резултатите от проверката в Центъра за контрол и оценка на качеството на училищното образование (ЦКОКУО). Тя започна след сигнал, че експертът по математика от центъра Мадлен Христова преподава в VII клас в 125 СОУ, въпреки че това е нарушение. 

Проверката е потвърдила сигнала и е установила конфликт на интереси. Тя показала, че Христова е била и.д. класен на един VII клас по време на втория срок след напускане на титуляра. Тя е водила свободноизбираема подготовка - школа по математика на учениците от V до VII клас. 

Христова е сключила договора си с училището месец преди да уведоми първоначалния си работодател - ЦКОКУО, като изрично е заявила през октомври 2015 г, че ще преподава само на V клас. 

Проверката е установила и информация за нерегламентирана апробация на изпитни задачи. Докладът заключава, че има наличие на конфликт на интереси и че срещу служителя има основание за започване на дисциплинарно производство. Той също ще бъде представен на прокуратурата. Мадлен Христова е напуснала центъра, съобщи още Кунева.

Министърът на образованието представи и резултатите от третата приключила проверка, при която обаче подадените данни не са се потвърдили. Става въпрос за сигнал на родител на ученик в Първа езикова гимназия във Варна, който твърди, че учителят по български Димитър Чанков е изпращал SMS-и с верните отговори на матурите на всичките си ученици по време на изпита. 

След проверка на видеозаписите от изпитните зали, телефонните разпечатки, разговори с учителя и учениците този сигнал не беше потвърден.



Източник: Монитор

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Такова време ни очаква през следващите дни
Министър Милошев: Очакванията ми за летния сезон са много добри
Вижте мястото, на което детето на Божанков е простреляло другото ...
Детето на Божанков е стреляло с револвер "Смит енд Уесън" 357 маг...
Борисов: Не ми поставяйте условия
Оперират простреляното от сина на Божанков дете


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).