Проучване показа - младежите понасят най-тежко карантината

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (6)
20:35 / 07.04.2020
8660
ООН предупреждава – изолацията изостря домашното насилие. А най- потърпевши от извънредните мерки са младите. Хората до 29 години имат най-високи нива на тъга, тревога и страх, показва изследване на Софийския университет.

Мъжете реагират по-гневно на ситуацията. А жените изпитват повече страх и търсят подкрепа в онлайн общуването. Според данните, хората над 49 години най-леко възприемат наложения контрол заради извънредното положение. И усещат най-ниска степен на заплаха от ситуацията.

По-образованите изпитват по-голям дискомфорт от ограниченията в социалния живот. Живеещите в провинцията пък са по-оптимистични. Семейните също в по-малка степен възприемат положението като заплашително.

Най-често споделяните очаквания за последствията  са да настъпи финансов и икономически крах в световен мащаб. Очакват го 73 на сто. 71% смятат, че ще има последици в политиката и управлението. А 68 на сто очакват да се променят ценностите и хората да започнат да обръщат повече внимание на начина си на живот и на здравето.

Младите са най-тежко засегнатата група от извънредното положение у нас. При хората до 29 години се наблюдават най-високи нива на гняв, тревога и страх. Според проучването на Софийския университет, те са и групата, която е най-малко склонна да потърси помощ.

"Младите хора са много активни, много динамични. Те имат много проекти. И имат срив на бъдещето", обясни председателят на Съюза на психолозите в България Пламен Димитров.

От друга страна, хората над 49 години чувстват по-високи нива на контрол и по-ниски нива на заплаха. Те са обаче и групата, която е най-склонна да потърси подкрепа онлайн.

"Хората над 49 години са били принудени съвсем осъзнато да се справят с различни трудни ситуации. Те имат изградена рамка, изграден опит", заяви деканът на Философския факултет в СУ проф. Соня Карабельова.

Според проучването, проведено от проф. Карабельова, най-предпочитаният източник на информация е Кризисният щаб. На второ място, с 56% пък се нареждат социалните мрежи, следвани от научните публикации и обществените медии.

"Социалните мрежи са нож с две остриета. Истината е, че в тях може да се получи солидарност, но може да се окажат и токсични", смята Димитров.

Социалните мрежи се появяват като действащ фактор и при различията между половете. Докато мъжете гледат на ситуацията с чувство за хумор, жените изглежда са по-склонни да търсят емоционална подкрепа.

"Това по принцип е характеристика на жените, която ги описва и ги определя. Те принципно са по-емоционални. За разлика от мъжете, които не са толкова експресивни", обясни проф. Карабельова.

Като цяло обаче участниците в проучването не определят ситуацията като "стресираща". Психолозите се опасяват, че нуждата да се грижим повече за психическото си здраве ще се повиши след края на кризата.

"В момента има достатъчно капацитет и готовност от специалистите да посрещнат тези, които имат нужда от първична грижа", увери Димитров.

"Има и позитивни очаквания от гледна точка на промяна в ценностите и промяна във взаимоотношенията между хората", добави проф. Карабельова, цитирана от "Нова ТВ".

Виж коментарите (6)

Още по темата (17024):
09.04.2024 Лекар: Ако една майка откаже имунизация – това значи 4000 деца с възможност да се разболеят от коклюш
09.04.2024 Доц. Атанас Мангъров: Ваксините, които са в Националния имунизационен календар, да бъдат правени
08.04.2024 Проф. Ива Христова разясни за коклюша и стремглавото му разпространение
08.04.2024 Съдът оправда Костадин Костадинов
08.04.2024 Д-р Бацелова: Първите симптоми са като при лека настинка! Никакво
самолечение!
08.04.2024 Костадин Костадинов се изправя пред съда заради COVID-19
Още новини от Национални новини:
За ужасна находка в козунак предупреди клиентка на верига магазин...
Да хванеш 120 кг шаран и да ти излезе солено
Проф. Рачев: Има лъч на надежда
Уникални кадри от нашето море
Министерството на финансите с новина за еврото
Христо Крушарски започна да инжектира в облаците натриев хлорид, ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).