Проф. Ива Христова: Западнонилската треска отдавна е в България.

2569

Първи случаи на западнонилска треска у нас. През последните дни бяха регистрирани трима заразени – мъже от София, които са на възраст между 40 и 70 години. Общото между тях е, че не са пътували в чужбина. Какви са симптомите и как протича заболяването обясни в ефира на NOVA директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.

"Западнонилската треска отдавна е в България. Тя всъщност тръгна от западния бряг на река Нил и от 90-те години на миналия век вече е в Европа с няколко по-големи епидемични взривове", обясни тя

По думите й през 2018 година е имало 15 заболели. "Има години, в които заболеваемостта се повишава. Но тук въпросът е и да се търси заболяването. И действително сега, август и септември, всъщност е пикът на заболяването. Очкаваме да продължи и до октомври. Така че - тепърва очакваме още случаи", посочи професор Христова.

"За западнонилската треска се знае, че 80 на всеки 100 души я прекарват безсимптомно. А от останалите 20 - 19 са с грипоподобни прояви. И под 1% е делът на тези невроинвазивни форми, които протичат по-тежко. Заболяването се предава чрез ухапване от комари, които се заразяват от птици, които са резервоар на инфекцията", заяви тя.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
"На Украйна й трябват хора, не оръжие": България спря помощта
Защо изчезват лекарствата от аптеките? Кацаров посочи виновника
Москва за кабинета "Радев": Само на думи, на дело - нищо
Христо Стоичков отбелязва 60-годишния си юбилей с мултимедиен спе...
Най-големият производител на лук в България скъса договора си с г...
Роднините на Васко и Траян: Шофьорът на автобуса е виновен


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).