ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
При първото сътресение на пазара тези домакинства ще са първите, които ще "гръмнат"
Автор: Екип Plovdiv24.bg 09:19 / 25.03.2025Коментари (0)2316
©
При младите хора, които купуват жилища в България, има ентусиазъм – в момента на отпускане на ипотечния кредит те отговарят на изискванията за съотношението дълг/доход и им остават достатъчно пари, за да живеят. Но след това искат нов автомобил, започват да плащат лизинг и тук идва рискът от свръхзадлъжняване – от потребяване на повече кредити, отколкото реално могат да се обслужват. При първото сътресение на пазара тези домакинства ще са първите, които ще "гръмнат“ - за съжаление, това сме го виждали през 2008-2009 г. Това каза Тихомир Тошев пред Bloomberg TV Bulgaria.

Много работим с клиентите, които се опитват да надскочат възможностите си. Когато искат да купят по-голямо жилище в по-хубав квартал и това е над възможностите им, ние трябва да ги свалим на земята и да им покажем докъде могат да се простират в кредитите си, за да не задлъжняват прекомерно, обясни Тошев.

Факт е, че има практика на пазара едно лице да изтегли едновременно ипотечен и потребителски кредит, но не е толкова разпространена, коментира Тихомир Тошев.

"Данните на БНБ показват, че в последното тримесечие на 2024 г. съотношението между размера на кредита и оценката на имота е средно 74%. При нас не повече от 6-7% от покупките на имоти стават със 100% финансиране – ипотечен кредит плюс потребителски. Процентът не изглежда малък, но в повечето случаи доходите на лицето позволяват това да се случи без риск – когато за покриване на двете вноски отиват до 30% от месечния доход.“

Ако вноските по двата кредита "отнемат“ над 50% от дохода, отново има два основни варианта – рисков и безрисков. Когато домакинството е с 10 000 лв. месечен доход и за покриване на вноските отиват 6000 лв. (60%), се смята, че с 4000 лв. то ще продължи да поддържа нормален стандарт на живот. Но ако доходът е 3000 лв. и за кредита отиват 1800 лв. (60%), дали 1200 лв. ще стигнат за всички разходи за домакинството? Доходите са много важни, но важен е и всеки конкретен случай, каза Тошев.

Според него в момента няма риск от масово необслужване на ипотечни кредити в България. В последните две години цените на имотите в големите градове, където се теглят основната част от жилищните кредити, нараснаха с над 25%. Дори при тези, които са използвали 100% финансиране за покупка на имот, пазарната ситуация в момента сваля тяхната задлъжнялост спрямо стойността на имота, коментира събеседникът.

"При всеки ипотечен кредит има риск лицето или член от домакинството да остане без работа и да срещне затруднения при обслужването на кредита. Но статистиката опровергава, че това е голям риск в момента: ръстът на доходите в последните две години е сериозен, повечето бизнеси увеличиха заплатите заради инфлацията, безработицата е ниска. Доходите растат и свалят този риск.“

Тихомир Тошев цитира данни на БНБ, според които необслужваните (лоши) ипотечни кредити в банковата система намаляват в последните три години. За миналата година процентът е 1,03%, като ниво под 3% не е риск за банковата система.

Общата стойност на ипотечните кредити в страната вече надхвърля 27 млрд. лв. От Асоциацията на банките в България съобщават, че в края на 2024 г. обемът на необслужваните жилищни кредити е 120 милиона лева, което е лек спад спрямо нивото от третото тримесечие (126 млн. лв.)

Засега няма ранни сигнали, че хората в България започват да имат проблеми с обслужването на ипотечни кредити и че това ще доведе до ръст на процента необслужвани кредити в следващите месеци, каза Тихомир Тошев.

"Естествено всичко може да се промени – има войни, има политическа нестабилност, затова съветваме клиентите си да мислят напред. Съвсем реално е един от двамата в домакинството да остане без работа по някаква причина дори при този пазар на труда. Има компании, които правят съкращения, които фалират, които не намират правилния път за развитие. Затова съветваме клиентите си да заделят настрана шест месечни вноски по ипотечния кредит, които да се използват в такива случаи. Тези шест вноски са вид застраховка.“







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Интеграцията на Западните Балкани в ЕС
Великден 2025
Бюджет 2025
Природни стихии
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: