По време на карантината сме станали по-пестеливи

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
20:16 / 19.08.2020
2547
Българите сме спрели да купуваме дрехи по време на карантината. Но сме наблегнали на храната, алкохола и цигарите. Дори сме успели да спестим и пари.  Според данните на националната статистика, всеки българин е похарчил средно по 462 лева преди пандемията и с 9 лева по-малко по време на карантината. През този период, обаче  като дял от общите разходи храната се увеличава до 32% от личния бюджет.

Причината - свили сме рязко разходите за облекло и развлечения, за които сме давали под 3 процента. За сметка на здравословната храна и месото, които през този период сме консумирали двойно повече.  Кризата обаче не е накарала хората да посягат към спестяванията си, а дори напротив – банкерите отчитат ръст в парите, вложени в депозити.  Леко са се завишили и доходите.

Подпомагат производителите на плодове, зеленчуци, рози и грозде с близо 19 млн. лв.

Оказва се, че пандемията и последвалата я карантина успяха да изкарат наяве неподозирани заложби. Много българи разбраха, че стават за готвачи, други пък решиха, че сега е време за ремонти. В резултат на това хранителните магазини отчетоха печалби, а хората пък намериха какво да правят, докато са под карантина. Освен, че отвориха готварските книги, хората са използвали стоенето вкъщи и за друго – да се научат да готвят здравословно. Данните показват, че по време на карантината, домакинствата са свили потреблението на хляб, за сметка на месото, зеленчуците и полезните храни. Семейната идилия обаче започва да се пропуква след седмиците, прекарани зад заключени врати, категорични са психолозите. В резултат - скуката и стресът започват да се борят с добре познатите на българите средства -  алкохол и цигари. Така от националната статистика отчетоха - българинът е свил всички харчове, без тези за пушене и пиене. "Това са стратегиите, които ни помагат на ежедневно ниво да възстановим контрола, усещането, че имаме контрол над живота", обясни психологът д-р Маргарита Бакрачева.

Докато сме прекарали време вкъщи пък, доста от нас са успели и да спестят пари. А банките отчитат ръст на парите за влагане в депозити с близо 40 процента за този период. Финансистите пък са категорични, че явлението не е ново и поясниха, че същото се е случило и по време на финансовата криза през 2008 година. "Това е вредно явление. Не става въпрос за никакви хора, това е оборотния капитал на фирмите, който опросто се утаява в депозити, понеже няма приложение", поясни за Нова Емил Хърсев.

По време на карантината загуби  натрупаха най-вече търговците на облекла и обувки, тъй като хората са спрели да ги купуват.

Виж коментарите (0)

Още по темата (17024):
09.04.2024 Лекар: Ако една майка откаже имунизация – това значи 4000 деца с възможност да се разболеят от коклюш
09.04.2024 Доц. Атанас Мангъров: Ваксините, които са в Националния имунизационен календар, да бъдат правени
08.04.2024 Проф. Ива Христова разясни за коклюша и стремглавото му разпространение
08.04.2024 Съдът оправда Костадин Костадинов
08.04.2024 Д-р Бацелова: Първите симптоми са като при лека настинка! Никакво
самолечение!
08.04.2024 Костадин Костадинов се изправя пред съда заради COVID-19
Още новини от Национални новини:
За седмица с металотърсач на плажа си купуваш телевизор
Асен Агов: Войната е до нас, заложено е бъдещето на Европа
Нойзи: Чалгата се индустриализира и успя да зарази като "червен в...
Вижте кои пътища ще са отворени и кои затворени, преди да тръгнет...
Остават ви точно два дни, за да не влезете в "черния списък" на Н...
Хванаха туроператори без лиценз да возят хора на екскурзии в чужб...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).