© | | 123 деца са обявени за издирване в цялата страна от началото на годината. Само през януари 64-ма са тийнейджърите, които са напуснали домовете си и издирвачи са тръгнали по следите им, пише "24 часа".Тревожните данни бяха предоставени от Главна дирекция "Национална полиция" (ГДНП). Обикновено хлапетата в тези случаи сами си тръгват от домовете си и издирвачите ги откриват при приятели или гаджета след няколко дни.
"Причината е, че децата нямат близък контакт с родителите си, т.е. в семейството няма изградена система за комуникация и контрол", коментира шефът на сектор "Издирване" в ГДНП Захария Стоянов.
Една от тях бе и 13-годишната красавица Ралица Кръстева, която бяга 6 пъти от дома си в столицата през м. г., а при последния случай направо подлуди семейството си и полицаите. За последно следите се изгубиха в началото на януари, когато отново снимката на отличничката бе пусната в медиите с молба за съдействие. След неколкодневно издирване девойката бе върната отново у дома.
"Често децата не се чувстват разбрани поради липса на нормално общуване с родителите. Прекалената строгост и, обратно, пълната незаинтересованост на семейството от проблемите на детето водят до отчуждение и го тласкат на улицата", коментира още Стоянов.
Според анализите на експертите по-късно страхът от наказание възпира хлапетата да се приберат обратно, а попаднали веднъж в неподходяща среда, децата може да бъдат въвлечени лесно в извършването на престъпления.
"Всички родители трябва да са наясно, че никой не е застрахован от проблем. Вярно е, че безработицата, обедняването, ниското ниво на култура и домашното насилие спомагат за по-бързата изява на съществуващ проблем. Пагубно влияние върху децата обаче може да окаже и презадоволяването", предупреди още Стоянов.
Той допълни, че няма ръст в броя на изчезналите деца. "Това впечатление се дължи на зачестилата информация в медиите за издирвани хора. Има обаче увеличение на броя на намерените - за 2 месеца са открити 128 деца", обясни Стоянов.
Скоро предстои да започне работа и новата система на МВР за ранно оповестяване на случаи на деца, станали жертва на престъпление. Идеята е чрез нея снимка и информация за отвлечени деца да се върти по телевизиите и радиата през 15 минути.
Най-много хора изчезват от големите градове - София, Пловдив, Варна, Бургас, показват още данните на полицията. 171 човека са обявени за безследно изчезнали през 2013 г.
Има и доста хора, които решават по този начин да изчезнат от живота на близките си.
"Често се случва възрастните хора да се изгубят по време на разходка най-вече поради напреднал стадий на различни болести. Десетки са и примерите на самотно живеещи пенсионери, за които се разбира, че са изчезнали, едва няколко месеца по-късно.
През последните години нараства броят на издирваните хора, които пребивават на територията на друга държава. В тези случаи се търси съдействието на външното министерство и Интерпол.
Около 85% от обявените обаче са хора, които се крият от правосъдието. |