Петя Димитрова: Банките в България поддържат едни от най-ниските лихви при кредитите в Европа

3564

Процесът по превалутиране и преминаването към работа с евро е преминал без сериозни затруднения. Това заяви Петя Димитрова, председател на Асоциацията на банките в България, в предаването "Лице в лице“.

По думите ѝ банките и централната банка са работили координирано, за да може преходът да стане безпроблемно. "Процесът мина изключително плавно. Банките и Централната банка работиха изключително координирано. Видяхме, че през първите дни и в навечерието на Нова година и след Нова година нещата се случиха изключително бързо“, посочи тя.

Димитрова отбеляза, че банковите служители са работили през всички почивни дни, за да се гарантира нормалното протичане на процеса. "Нашите служители работиха всичките почивни дни до един, за да може наистина този процес да се случи плавно“, каза тя.

По думите ѝ през първите дни на януари натоварването е било значително. "Обслужвахме по 120 000 клиенти на ден, което е наистина колосално“, заяви Димитрова.

Тя посочи още, че към момента голяма част от левовете вече са изтеглени от обращение. "Към момента 88% от левовете в обращение, или над 26 милиарда, вече са изтеглени от обращение“, обясни тя.

Според изчисленията на банките част от левовете ще останат в населението. "Някаква малка част по нашите изчисления ще остане в населението – около над 3 милиарда“, уточни Димитрова, като допълни, че подобна ситуация е наблюдавана и в други държави.

Тя подчерта, че българската банкова система влиза в еврозоната в много добро състояние. "Ние влизаме в еврозоната като банкова система изключително добре капитализирани“, заяви тя.

По думите ѝ капиталовата адекватност на банковата система е близо 22% при средно 16% за еврозоната. "Ние сме с коефициент на ликвидно покритие 281%, при средно 156% за еврозоната“, допълни тя.

Димитрова посочи още, че в първите месеци на годината не се наблюдават съществени промени в кредитирането и депозитите. "Около 14–15% е ръстът на кредитирането“, каза тя и добави, че ръстът при депозитите е около 17%.

По отношение на жилищния пазар тя отбеляза, че има признаци на успокояване. "Не виждаме наистина този бум, който беше през последните месеци. Според мен има успокоение“, каза Димитрова.

Тя посочи още, че банките в България поддържат едни от най-ниските лихви при кредитите в Европа. "Факт е също така, че банковата система от гледна точка на лихви и такси е най-ниска в Европа“, заяви тя.

По думите ѝ ефектите от преминаването към еврото ще могат да се оценят по-точно след няколко месеца. "Трябва да мине поне първото тримесечие, за да видим дали наистина има промяна“, каза Димитрова.

Тя допълни, че повишаването на кредитния рейтинг на страната е положителен знак. "В момента, в който кредитният рейтинг е повишен, това е позитивно за всички – за банки, за бизнес и за хора“, заключи тя.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Момиче загина, а младеж е в болница след падане от жилищен блок
Лошата прогноза за днешния ден вече е факт
Честит празник!
Meteo Balkans: Валежите продължават, утре следобед и градушки
Очевидец: За първи път виждам поражение на моста на Колю Фичето з...
Респект! Георги Колевичин покори първенеца на планетата връх Евер...


Виж още:


За връзка с нас:

тел.: 0886 59 82 67
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2026 Медия груп 24 ЕООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).