Парламентът прие окончателно промените в Конституцията

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
11:12 / 16.12.2015
2003
Депутатите приеха окончателно на трето четене 5-та поправка на Конституцията с гласовете на 189 депутати. Против бяха 39, а един се въздържа. 

Цецка Цачева отчете депутатите от Реформаторския блок за отсъстващи, тъй като макар да бяха в залата, те отказаха да гласуват по трите възможни начина - "за", "против" и "въздържал се". 

Първият, когото парламентарната шефка обяви за "отсъстващ" беше депутатът от РБ ген. Атанас Атанасов, който отказа да гласува.

"Имате три възможности да гласувате - "за", "против" и "въздържал се". Броя ви за отсъстващ", обяви Цачева, както постъпи и с всички останаи от РБ, които стояха в залата, но не гласуваха. 

За разлика от другите си колеги от РБ, преминалият в опозиция лидер на ДСБ Радан Кънев наистина не беше в залата и изобщо пренебрегна третото четене на промените в конституцията.

Представителите на ДСБ и гражданската квота на реформаторите до един бяха отчетени като "отсъстващи". Дупетатът РБ и лидер на МПСД Корман Исмаилов гласува "въздържал се". 

Хората на Меглена Кунева обаче натиснаха "за" промените в основния закон и така Реформаторсктият блок де факто се разцепи по основния си прироритет - съдбената реформа, от която Кънев и хората му явно се отказаха.

Освен БСП, против промените в конституцията гласува и независимия депутат Велизар Енчев.

Скандалът в Реформаторския блок избухна заради квотата на Народното събрание за прокурори във Висшия съдебен съвет.

Промените в основния закон станаха причина за оставката на протестърския министър Христо Иванов, минаването на лидера на ДСБ Радан Кънев в опозиция и трусовете в Реформаторския блок. 

Скандалът в Реформаторския блок избухна заради квотата на Народното събрание ца прокурори във Висшия съдебен съвет.

Експравосъдният министър и Кънев искаха да наложат политически контрол върху прокуратурата, като направят прокурорската квота на парламента по-голяма отколкото на професионалната общност. Това се оказа неприемливо за всички останали политически сили, които не подкрепиха предложението на реформаторите.

Най-съществената поправка е разделянето на ВСС на две професиионални колегии - съдийска и прокурорска, които ще решават кадровите въпроси, а пленарните им заседания ще се съсредоточат върху имуществени, финансови и организационни въпроси.

Членовете на ВСС вече не са задължени да гласуват тай, нито пък са длъжни да гласуват явно, а ще правят това както намерят за добре.

Докато шефът на временната комисия по конституционните промени Димитър Лазаров четеше текстовете на промените в основния закон, правосъдният минисктър в оставка Христо Иванов се появи в парламента, заа да я представи за гласуване на депутатите и за последно поседна на местата на министрите в пленарната зала, където изслуша и поименното гласуване.

След гласуването депутатите от БСП Янаки Стоилов и Таско Ерменков, както и Велизар Енев обясниха защо не са подкрепили промените в конституцията, като обвиниха инициаторите на ремонта на основния закон, че искат да овладеят кадрово съдебната власт.



Източник: Блиц

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Първа снимка на зверската катастрофа край Стара Загора, която взе...
2 198 лева е средната заплата за първото тримесечие
Експерт: В България се злоупотребява с налагането на дисциплинарн...
След случка пред "Кауфланд": Учителка върна вярата в доброто у хо...
Почина известна журналистка, работила 40 години за БНТ
Мъж загина, а друг пострада при тежка катастрофа


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).