Парадоксална тенденция с жилищата в България въпреки растящите цени

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
15:08 / 26.01.2025
16414
Голям дял от жилищата в България са необитавани. Особено в обезлюдените райони на Северозападна България почти във всяка община празните жилища са над 40%, вкл. в областни центрове като Видин, Враца, Ловеч и Кюстендил. Подобна е ситуацията по части от Черноморието, където презастрояването води до голям брой курортни жилища, които обаче остават без жители. Възможно е много от празните апартаменти и къщи да са в лошо състояние - особено в по-малките населени места.

В големите градове делът необитавани жилища остава висок и възлиза на 30% в София въпреки нажежения имотен пазар. Сходен дял се наблюдава в Пловдив, Варна и Бургас, сочат данните на НСИ

Все пак при бързия спад на населението в условията на активно строителство е логично натрупването на празни жилища - вкл. годни за живеене. Ниските местни данъци правят "трупането" на подобни активи сравнително безболезнено, а растящите цени на имотите мотивират собствениците им да чакат преди продажба, за да постигнат по-висока печалба, посочват от организацията "Землевеж"

Така актуалният бум на пазара сочи към недостатъчно предлагане, за да бъде задоволено търсенето, въпреки наличието на огромни резерви от незаети имоти.

За много българи им е вкоренено, че да притежаваш собствено жилище е висша цел в живота. Наши сънародници са собственици на няколко имота и за тях това не е проблем. Това случва, защото данъците да притежаваш имот са достатъчно ниски, докато в Западна Европа не е така

Според експерти обаче този феномен, наричан още "тъмни прозорци", тези необитавани домове, стоящи под ключ в големите градове, е преувеличен. Много жилища само се водят празни, но всъщност в тях има наематели, просто собствениците не декларират това, за да спестяват данъци и такси.

В България обаче над 70% от селските имоти стоят необитаеми, но въпреки това остават извън пазара на недвижими имоти. Причините са разнообразни: демографски срив, урбанизация и миграция в чужбина. Много от тези имоти са наследствени, а собствениците им не желаят да ги продават поради сантиментална стойност или надежда за бъдещо увеличение на цената, въпреки, че в момента е налице ценови рекорд. Други пък дори не знаят, че притежават имот на село, или срещат юридически трудности при разпореждането с него поради наличието на много наследници.

Според Асоциацията на българските села (АБС), ключът към съживяването на селските региони е в активното привличане на хора, които искат да се заселят, живеят и работят в селата, както и в създаването на подходящи условия за инвеститори.

"Селата ни имат огромен потенциал – не само като място за спокоен живот, но и като икономически центрове за малък и среден бизнес. Нашите усилия са насочени към привличане на млади семейства и предприемачи чрез програми за развитие на инфраструктурата, осигуряване на достъп до качествени услуги и насърчаване на инвестиции в земеделие, туризъм и занаятчийство," коментират от организацията.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Земетресение с магнитуд 3.8 близо до България
Министър Караджов: Обновените влакове ще се движат със 160 км/ч, ...
Потърпевша от бедствието: За 10 минути водата беше над колената!
Новите лидери на "Да, България": Единственият път, който виждаме,...
Божидар Божанов и Ивайло Мирчев са новите лидери на "Да, България...
Бойко Борисов се срещна с Доналд Тръмп-младши


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).