ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
От септември влизат в сила промени в речника на българския език
Автор: Екип Plovdiv24.bg 15:32 / 02.08.2011Коментари (20)7155
© Plovdiv24.bg
Философията на предстоящите от първи септември промени в новия речник на българския език е да бъдат опростени някои от формите, така че да се избегне двусмислието или сложността на писането и говоренето. Това обясни проф. Владко Мурдаров от БАН.

Той даде пример за една от промените: "Когато става дума за съставните наименования, само първата дума да бъде писана с главна буква. Напоследък тенденцията, преди всичко под влияние на английския език, е всяка от съставките да се пише с главна буква т.е. ако имаме Българско национално радио, хората се престарават и пишат и национално, и радио с първа главна буква. Въпреки че при Българско национално радио само първото "Б" трябва да бъде главно".

Професор Мурдаров обясни и промените, касаещи учтивата форма Вие: "Когато аз се обръщам към някого, към един човек, тогава "В"-то е главно т.е. отговарям на Вашето писмо или поздравявам Ви. Обаче никъде не се отбелязваше какво трябва да бъде положението, когато не се обръщаме към един, а към много хора. Затова ако официално пиша едно писмо или получавам едно писмо, в което пише че: "Господа, Вашият проект е приет", "В" дали да бъде главно или малко? Мнозина пишеха главно, но доста повече хора пишеха малка буква. Решихме именно, за да облекчим работата, просто да кажем, че щом е учтива форма, тя трябва да се пише с главна буква", поясни проф. Мурдаров.








Зареждане! Моля, изчакайте ...
+1
 
 
Езика се променя ,опростява или осложнява непрекъснато с нови термини навлизащи през всяка епоха и време, щом така е по-добре за всички защо не?:)само да не вземем много да го опростяваме и копираме правила от други страни, че то май става мода:)), а българският е уникален по звук и състав и много по богат от други езици:)само като вземем за пример междуметията,... красота! :))коя страна ще се похвали с такова богатство?:)малко са!
-3
 
 
п1лна простотия тея нямат ли си друга работа че са почнали да се занимават с правописа и правоговора :Д те с тея промени нищо няма да постигнат които както знае така ще пише те немогат да променят това след като всички са свикнали по този начин по които пишем сега
+3
 
 
В немски език всички съществителни се пишат с главна буква; в английски - с малка буква, но има тенденция всички думи в едно изречение да започват с главна буква, дори предлозите и съюзите - тяхна си работа! Ние обаче сме българи и си имаме собствени правила, които в никакъв случай не бива да се влияят от външни вмешателства, диверсии и криворазбрана модернизация. Професор Владко Мурдаров защитава правилото съставните наименования да имат главна буква само на първата дума, както и обръщението за учтивата форма също да се изписва с главна буква. Така е досега, така трябва и да бъде.Но има по-важни проблеми, които не знам дали са засегнати в новия правописно-правоговорен речник. Например - 1. За пълния и кратък член за съществителните от мъжки род. Знае се, че в една част от българските диалекти се употребява само пълен член, в друга - само кратък. Ето защо, за да има равновесие, е прието в книжовния език пълният член да се употребява само когато съществителното е подлог (извършва действието), а когато е допълнение или обстоятелство - да се членува с кратък член - това е правилно и не трябва да се отхвърля, защото иначе ще се пренебрегнат или едните, или другите диалекти. Който има понятие от старобългарски език, знае, че членуването е всъщност съчетание от съществително име с показателно местоимение (например човекъ-тъ или тъ-човекъ, тоест този човек; жена-та или та-жена, тоест тази жена; дете-то или то-дете, тоест това дете; люде-те или те-люде, тоест тези люде); изговарянето "човека" вместо "човекът" е всъщност запазена форма на родителния и винителния падеж. 2. Аз, а и много други познавачи на българския език, вкл. професори и академици, смятам, че трябва да бъдат върнати в правописа "е-двойно" и "широко ъ", за да се уравновесят източните и западните български диалекти (бял-бел, дядо-дедо, лято-лето; мъж-маж/муж/монж, път-пат/пут/понт. 3. Да се върнат и еровете на края на думите, завършващи на съгласна, за да се знае кое съществително е от мъжки, и кое - от женски род, с оглед и на правилното им членуване ( например: газъ - газътъ м.р.; газь - газьта ж.р.; медъ - медътъ м.р.; медь -медьта ж.р.; прахъ - прахътъ, а не прахта; каль - кальта, а не калът). Напоследък и в Македония се появяват мнения по същите проблеми: 1. За пълния и кратък член (човекот - човеко). 2. За е-двойното, което в западните части на Македония се изговаря "е", но в източните - "я"; аналогично e и за широкото Ъ. 3. За крайните ерове там все още няма дискусия, но за вътрешното Ъ се спори дали не трябва да се върне вместо апострофа, който използват понастоящем.
+2
 
 
Не виждам абсолютно никаква промяна! В правописния речник от 2002 г. е същото: С начална буква се пишат всички съставни собствени имена, които се състоят от две или повече части и не съдържат други собствени имена.", стр. 35.
-1
 
 
бъхти тъпаците . само се прават че вършат нещо :X
0
 
 
Там горе нашите управници спрягат глагола МОТАМ СЕ... няма друго за оправяне в държавата ни седнали да правят промени в речника ни,до това опряха.....
+4
 
 
E каква е разликата с тези промени !? ... Никаква....
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Май 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Купа на България, сезон 2023/2024
Лято 2024
ТВ и шоу сезон 2023/2024 г.
Природни стихии
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Кой е най-успешният демократичен кмет на Пловдив през последните години?
Д-р Гарабед Томасян (1748) 16%
Спас Гърневски (1525) 14%
Д-р Иван Чомаков (1050) 10%
Славчо Атанасов (2846) 26%
Иван Тотев (2810) 26%
Здравко Димитров (954) 9%
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: