Днес кабинетът трябва да гласува правилник за дейността на Консултативния съвет към кабинета за подпомагане при бедствия, който бе сформиран в началото на годината по разпореждане на премиера Бойко Борисов след потопа в с. Бисер. Начело на щаба за бързо реагиране ще бъде вътрешният министър Цветан Цветанов, като ще го подпомагат експерти от всички области.
За изграждане на система за ранно предупреждение се заговори още през 2005 г. Стартът й бе през 2008 г., като за изпълнители бяха определени немските фирми "Хьорман" и "Сименс". Само за година за реализацията на проекта бяха похарчени близо 35 млн. лв. Платформата включваше сирени, които подават сигнал за бедствие до населението, и система за информиране на властта с SMS-и. През февруари т.г. обаче премиерът Бойко Борисов заяви, че в проекта трябва да се излеят още "огромни бюджетни средства". Затова проектът бе замразен, като преди това сирени бяха монтирани в 10 града - Бургас, Варна, Кърджали, Монтана, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Русе, Смолян и София. Те бяха тествани за първи път на 1 април м.г. Създаден беше и Център за аерокосмическо наблюдение (ЦАКН), чиито сателитни снимки да служат при пожари.
Въпреки тестовете обаче вчера доста хора се питаха защо сирените не са се задействали, за да алармират хората за земетресението от почти 6 по Рихтер. От пожарната обясниха, че за трус населението няма как да бъде предупредено. Целта е хората да бъдат готови за последващи бедствия след труса, обясниха пожарникарите.
След земетресението вчера и кметът на София Йорданка Фандъкова призна, че "изграждането на системата се е оказало не толкова проста задача".
Източник: в. "Стандарт"
Още по темата (44): | |