Това се казва в становище на Консултативния съвет по национална сигурност, който продължи повече от 3 часа при президента Росен Плевнелиев.
Съветът обръща внимание, че кризата в Украйна създава проблеми за енергийната сигурност на България и определя диверсификацията на доставките на газ, ускоряване на изграждането на интерконекторните връзки със съседните страни и разработването на газовите находища в Черноморския шелф във възможно най-кратки срокове като безалтернативен национален приоритет.
КСНС отправя следните препоръки:
1. Съветът за сигурност към Министерския съвет и Националният щаб за мониторинг на обстановката в Украйна да следят и анализират процесите, които генерират рискове за сигурността на страната и своевременно да предприемат необходимите мерки за противодействие.
2. Изпълнителната власт да предприеме действия за недопускане на нарушаване на енергийните доставки, ускори работата по изграждането на интерконекторните връзки и осигури необходимия резерв, което да позволи на страната да преодолее евентуална енергийна криза.
3. Българските институции да поддържат активен диалог с българските общности в Украйна и да им оказват необходимото съдействие.
4. Като подкрепя досегашните усилия на българското правителство, КСНС препоръчва на МС при последващите дискусии в рамките на ЕС да аргументира българската позиция, отчитайки всички рискове за България, включително и икономическите, свързани с развитието на кризата.
Очакваше се становището на КСНС да стане основа за парламентарна декларация относно анексирането на Крим от Русия, но засега не е ясно дали политическите сили в Народното събрание ще постигнат съгласие по това.
Лидерът на "Атака" Волен Сидеров напусна преждевременно КСНС и заяви, че България трябва да наложи вето на евентуални санкции от ЕС спрямо Русия.
Партията му провежда митинг пред президентството, който се обявява срещу налагането на санкции на Русия.
Още по темата (4556): | |