"
Нашата актуална цел е да отворим паметника Бузлуджа за посетители, защото искаме повече хора да научат за мястото и да бъдат част от процеса за опазването на сградата." Това съобщава фондация "Проект Бузлуджа" във фейсбук страницата си.
"
През 2022 г. благодарение на финансиране от Министерство на културата, чрез координацията на Областна управа Стара Загора и подкрепата на община Казанлък, успяхме да изпълним заложените мерки за обезопасването на Бузлуджа и осигуряването на временен посетителски достъп".
"
Тази година работим по административните процеси, които да позволят официалното отвяряне. На въпросът "Кога ще отвори Бузлуджа за посетители?" отговаряме "През 2023 г., като работим това да стане въможно по-скоро".
Паметникът Бузлуджа е построен, за да бъде символ на комунизма. След края на режима той става символ на прехода към демокрация, ограбен и изоставен, както много други сгради, които са част от нехаресваното наследство на 20 век. Днес той е символ на конфликт между хората с различни гледни точки към миналото.
След политическите промени в България от 10 ноември 1989 г. състоянието на паметника се влошава драстично. През 1992 г. паметникът е одържавен по Закона за одържавяването на имуществото на БКП и е запечатан. Въпреки затварянето му злосторници често влизат в дома и го повреждат.
Сградата започва да се руши, чупят се стъкла, изкъртват се мозайки, орнаменти и други елементи от конструкцията на паметника. Унищожени са мозаечните портрети на Тодор Живков и дъщеря му Людмила Живкова. Огромната петолъчка е обстрелвана с огнестрелно оръжие с цел грабеж на рубините, от които е смятано, че е изградена.
Въпреки всичко паметникът попада в класацията "Най-красивите изоставени места в света“ под номер 25, а през 2013 г. сходна класация му отрежда челното място.