На цял род птици е дадено името на цар Борис

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
10:32 / 10.05.2024
4028
Малко известен факт е, че има един род птици, наречени Борисия, наречени на цар Борис заради баща му Фердинанд. Това сподели в предаването “Туризмът на Фокус" с водещ Ася Александрова, доц. д-р Марио Лангуров, директор по ентомология към Националния природонаучен музей при БАН.

Как е събирана и обогатявана колекцията на Националния природонаучен музей, който е най-старият музей в България? 

"Основно царете са давали своите колекции. Благодарение на своите връзки, те са били канени на лов в различни държави, и така са събрани част от експонатите. Освен това, за да бъдат попълвани колекциите, започват и организираните експедиции с държавни и с царски финанси. Така че имаме изключителни експонати, такива с каквито не разполага нито един музей на Балканите. Например - последните чистокръвни зубри от 1917 г., застреляни в Полша, в Беловежката гора. Като казвам последни чистокръвни зубри, имам предвид, че в последствие, зубъра когато достига границата на измиране, и остават съвсем малко на брой животни, около 50-ина, разпръснати в различни менажерии и зоопаркове, те биват събрани, но понеже са много малко като бройка, за да се опресни кръвта се вкарва и малко кръвосмешение с американски бизон. Така че всъщност всички сегашни зубри, наследниците на тези последни европейски зубри  -имат малко или повече смесена кръв. Докато нашите два екземпляра мъжки и женски са 100% чистокръвни, едни от последните въобще в природата зубри", разказа той.

Какви други експонати могат да бъдат разгледани в Националния природонаучен музей?

"Експозицията се простира на 4 етажа, не е много голяма, но добре е да насоча вниманието към колекцията от птици, по простата причина , че цар Фердинанд е бил изключителен ценител и познавач на тропическите видове и благодарение на него, колекцията от тропически птици в нашия природонаучен музей се мери с най-добрите европейски колекции. Ние разполагаме с много редки видове, които са на ръба на изчезването, именно благодарение на тази страст на цар Фердинанд към птиците. Като Каролинският папагал, който в световен мащаб е изчезнал. Или Ушатите фазани, които също са на ръба на изчезването и вече присъстват в международната конвенция за забрана на търговия с редки и защитени видове", обясни доц. д-р Марио Лангуров.

Историята на колекцията от пеперуди, която е забележителна, можете да чуете в звуковия файл!

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Симеон Дянков: След като България влезе в Еврозоната, цените ще з...
Започват масови проверки в строителството
Бизнесмен: България вече има нормални заплати за нормален живот
Шофьор е загинал при катастрофа на АМ "Тракия"
Кикерезова: Този случай наистина ме разтресе, някой трябва да изр...
Църквата срещу нестинарството: Митрополит призова да не се участв...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).