
Променята на Стратегическия план на страната за селското стопанство бе тема в последните месеци на изтеклата вече 2022-а година.
Логично е това да продължи, като, разбера се, следва да бъде направено чрез съответните процедури.
“Вече сме в процедура на правенето на нова методика с технологичните карти”, каза служебният министър на земеделието Явор Гечев пред депутатите в ресорната комисия в Народното събрание на първото заседание след празниците.
Още в началото на декември той съобщи, че се
работи по изготвянето на тези карти и обеща пред депутатите, че драфтовете на част от тях ще са готови в първия месец на 2023-а година.
Заедно с това Министерството на земеделието е в готовност да се определи Мониторингов комитет и на Управителен орган на Стратегическия план, каза Гечев.
“С това ще се даде възможност да се пристъпи в процедура за неговата промяна”, обясни министърът.
Той добави, че във аграрното ведомство се работи по
предложенията на Комисията по земеделие, които депутатите гласуваха на последното си заседание за миналата година, а също така и по редица други предложения, простъпили от браншови организации.
“Не ангажираме с точни цифри, защото трябва да бъдат сметнати, така че да съответстват на регламентите”, обясни министърът.
Гечев припомни, че в министерството са съгласни, че има редица “аномалии” в сумите и те трябва да бъдат актуализирани.
Браншът се надява, че по този начин бюджетите в Първи стълб ще бъдат по-справедливо - според тях,
разпределение между секторите в селското стопанство.
Информационната кампания "ОСП работи за нас: Много повече от политика!" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от ЕС.Следете темата и на cap4us.agri.bg 