Престъпността у нас има траен спад, похвалиха се вчера от МВР. Престъпността расте, отчетоха в изследване на Центъра за изследване на демокрацията "Динамика на конвенционалната престъпност в България" за периода 2006-2007 г. "Разликата идва от това, че в МВР и при нас по различен начин се събират данните. При полицията се прави регистрация на заявените престъпления. В нашия случай правим маркетингово проучване - примерно, колко пъти вие или вашето семейство сте станали жертва на престъпление. И изчисляваме на базата на представителност какъв процент от хората са станали жертва на престъпление", обясни експертът Тихомир Безлов. Според него данните от полицията и на социолозите са съвпадали през периода 2001-2005 година. След това обаче се е получила разлика, защото ситуацията в страната се е променила, което обаче не се отчита от МВР, казва Безлов.
"Реално според обективните данни всички външни фактори влияят благоприятно и престъпността би трябвало да спадне. В страната има по-малко безработица, хората са с по-високи доходи, все повече хора емигрират в чужбина т.е. по-малко могат да извършат престъпления", казва Безлов. Въпреки това обаче престъпността расте, а не намалява. Според експерта вероятно има проблем вътре в полицейската система. МВР разполага със старите си ресурси в големите градове, където се извършени най-много престъпления през миналата година - София, Бургас, Варна и Пловдив. Българите обаче масово се придвижват от малките градчета към големия град, съответно там рискът от извършване на престъпления се увеличава. А полицията си е все в същия състав. "В един момент се оказва, че в обезлюденото малко село има повече полицаи като бройка на по-малко жители", коментира Безлов. Според него държавните институции са недостатъчно адаптивни.
Според МВР тревожна е статистиката, че все повече жертви на престъпления не сигнализират в полицията. Социолозите отчитат 250 000 нерегистрирани от полицията престъпления и други 285 000, в които жертвите са решили по различни причини да не се обръщат към органите на реда. Според данните на ведомството има спад в престъпленията над личността, но и ръст в посегателствата срещу имуществото на гражданите. Най-много престъпления извършват хората на възраст между 18-30 години, следвани от тези до 40-годишна възраст. Тревожен е фактът, че се увеличава престъпния контингент от малолетни и непълнолетни, сочи изследването.
Източник: в. "Стандарт" |