ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
Лекар: С възрастта нормалните стойности на кръвното се променят 
Автор: ИА Фокус 16:26 / 17.04.2025Коментари (0)3886
©
Кардиологът  д-р Ивайла Желева от екипа на Acibadem City Clinic УМБАЛ Токуда е гост в предаването "Здравето на фокус“ на Радио "Фокус“

Сезонът се сменя, температурите скачат, а с тях и кръвното налягане при немалко хора. Има ли рискове от резките температурни амплитуди, особено при възрастните и хора с хронични заболявания? Как да запазим сърдечното си здраве, дори когато времето ни изненадва. Как да се грижим за сърцето си през пролетта и лятото? 

Здравейте и добре дошли, д-р Желева. 

Здравейте и благодаря за поканата да коментираме този наистина интересен проблем. Всъщност темата за влиянието на времето върху здравето, и в частност върху кръвното налягане, е особено актуална. Това важи не само за преходните сезони, както вие споменахте, но и по принцип, при всяка рязка промяна на метеорологичните условия. 

Всички знаем, че за нормална стойност на кръвното е прието 120/80, но как възрастта влияе върху приетите за нормални стойности и защо в различните страни са приети различни стойности за нормално налягане? 

Отговорът на този въпрос е доста обширен.  

Нормалните стойности на артериалното налягане, съобразно европейските препоръки, е дори под 120 на 80. Над 120 на 80 се смята за нормално високо артериално налягане.  

При всички случаи с напредване на възрастта настъпва промяна в съдовете и за да има адекватно кръвоснабдяване на мозъка и всички органи и системи, е по-добре да поддържат малко по-високо кръвно налягане, което може да стига до 130 на 80, което за тях определено не е проблем.  

В интерес на истината времето най-пряко влияе върху артериалното налягане чрез температурата.  

При студено време тялото реагира със свиване на кръвоносните съдове, за да се запази обемът, който се движи в тях, и да се запази телесната топлина. Този естествен механизъм обаче пък води до повишаване на съпротивлението, през което преминава кръвта в кръвоносните съдове, а това води до повишаване на  кръвното налягане. Заради това статистически зимата има по-висока честота на инсулти и инфаркти, особено при хора с неконтролирана хипертония.  

Т.е. основното е, че зимата е добре да има едно редовно измерване на кръвното налягане, поне два пъти на ден - сутрин и вечер, и разбира се да се избягва рязко излизане от топло на студено, защото при възрастните хора адаптивните процеси на свиване и разширяване на съдовете, са доста затруднени. 

Казахте, че една стойност от 130 горна граница при възрастните хора се смята за сравнително нормална, но какво имате предвид под "възрастни хора“, след колко години? 

Общо взето напредналата възраст, с новите определения на Световната здравна организация, вече е над 75 години. Над 90 вече е старческа възраст. При тези хора дори може да си позволим кръвното налягане да е над 140. Значи над 70-, 75-годишна възраст 130 на 180 кръвно налягане може да приемем, че е относително нормално. 

Може ли да сме имали нормално кръвно налягане и при прехода от пролет към лято и съпроводен с големи температурни амплитуди, на каквито сме свидетели, изведнъж кръвното ни да "скочи“, да стане високо и след това отново да се нормализира? 

Абсолютно. Това се свързва с този процес, за който вече споменах, т.е. съдовете се свиват при рязко понижаване на температурите, защото тялото се стреми да запази телесната топлина. Обратно – при топло време съдовете се разширяват. Когато имаме рязко повишаване на температурата, кръвното налягане много често намалява. При някои хора, особено възрастните, спадът може да бъде толкова силен, че хората да започнат да имат виене на свят или т.нар. ортостатична хипотония, т.е. при рязко изправяне кръвното да пада и човек да усеща световъртеж, слабост, дори може да припада и да има загуба на съзнание.  

Подобно състояние е изключително рисково и при пациенти с ритъмни нарушения, както и при хора, които приемат вече антихипертензивна терапия. Затова приемът на терапия за контрол на артериалното налягане трябва да бъде много строго съобразена и с климатичните условия. Лятото има известна тенденция за намаляване на терапията, т.е. по-силните медикаменти за артериалната хипертония могат да бъдат с намалена доза. Зимата, когато започне застудяването, съдовете започват компенсаторно да се свиват, за да се задържа топлината в тялото и има необходимост от повишаване на дозирането на антихипертензивната терапия. 

Кои симптоми подсказват, че нещо се случва? 

Първо, дори да няма симптоматика, в преходните сезони препоръчвам редовно измерване на кръвното налягане, както вече споменах, поне един или два пъти на ден, за да може да се коментира с личния лекар или с наблюдаващия кардиолог необходимостта за движение в терапията.  

На второ място е добре пациентите да са добре хидратирани, т.е. да приемат достатъчно течности, което е много характерно за летните и горещите сезони, но хората много често го забравят. Зимата също имаме дехидратация и загуба на течности, но чувството на жажда е подтиснато и много често хората забравят да пият вода в зимните месеци, когато е също толкова необходима, колкото и през лятото.  

Подходящото облекло за различните сезони също е много важно.  

Но така или иначе, виене на свят, завиване на свят при рязко изправяне, припадък или прималяване са признаци, че кръвното е рязко спаднало и има нужда от намаляване на терапията – говорим за хора, които приемат лекарства.  

Ако имаме главоболие, гръдна болка, стягане в тилната област, шум в ушите, тремор, повишаване на пулса, също е индикация, че може пациентът да има повишено артериално налягане. Т.е. и в двата случая имаме нужда незабавно да бъде измерено. 

Може ли да се разчита на електронните апарати и мобилните приложения, с които става сравнително лесно измерването, но достоверни ли са резултати?   

В съвременния живот и в тази технологична ера, в която живеем, в интерес на истината, електронните апарати са изключително усъвършенствани по отношение на регистриране на стойности на артериалното налягане и пулса. Общо взето, лично аз, а мисля и много колеги, нямаме притеснение по отношение на измерванията от страна на електронни апарати.  

Единствената препоръка е, че обикновено човек, като си измери кръвното, първото винаги е малко по-високо. За да не изпадаме незабавно в някакъв стрес, трябва да имаме през няколко минути измерване на поне още две стойности. Обикновено постепенно втората или третата стойност на артериалното налягане вече е по-адекватна по отношение на актуалната.  

По отношение на апликациите и мобилните устройства – да, ако тези устройства са специално произведени, но те са с професионална ориентация и доста скъпи. На тях може да се разчита по отношение на установяване на артериално налягане и ритъма.  

Часовниците, които имат все по-широка употреба, до известна степен могат да съдействат - ориентировъчно, но лично аз не бих се доверила 100% на стойности на артериалното налягане, измерени с часовник или с пулсоксиметър, или каквото и да е друго устройство.   

Добрият стар апарат си остава най-доброто средство, ако правилно ви разбирам. 

Да, добрият стар апарат, разбира се, усъвършенстван с електронен вариант на съвременно ниво, мисля, че е изключително подходящ. Но този, който е за мишница. Все още апаратите, които мерят кръвно на китката, не са толкова чувствителни и толкова адекватни, да кажем. 

Ако до този момент даден човек не е бил на специална терапия за високо кръвно налягане, но изведнъж почувства зачестяващо главоболие. Приема някакъв аналгетик, но ако главоболието е предизвикано от високо кръвно налягане, това може ли да му навреди? 

По принцип не. При главоболие много често хората много дълго време пият нестероидни противовъзпалителни или аналгетици за главоболие, докато в крайна сметка се установи, че всъщност това главоболие се дължи на хипертония. Няма проблем по отношение на приема. Дори някои перорални форми на прием имат известен ефект върху отпускане на съдовете и дори леко намаляване на артериалното налягане. 

Незнанието в този случай няма да ни навреди? 

Няма да ни навреди. Но ако нямаме ефект от медикамента, който приемаме за обезболяване, следващата стъпка е задължително да се измери кръвното налягане. 

Ако имаме вече проблем с повишени стойности на кръвното налягане, колко дълго трябва да се следят стойностите, за да се премине към лекарствена терапия? 

Първо зависи много от стойностите. Зависи от фамилната обремененост на пациента. Ако един човек има в семейството майка, баща, брат или сестра, близки първа линия, които имат артериална хипертония, вероятността това да е преходно състояние при него е много малко вероятна. Ако стойностите са над 150, над 160, не мисля, че има много време да чака да му мине, така да се каже. Трябва да се пристъпи към незабавна медикаментозна терапия. Разбира се, може да се лавира. Всеки начален хипертоник първоначално започва да вдига кръвно в зимните сезони, после постепенно то се нормализира. Лятото се махат медикаментите, наесен пак се започва, докато в някакъв момент, с напредване на възрастта, се установи постоянна хипертония. Тогава трябва да се пият медикаменти до живот, за да имаме адекватен контрол. 

Доколко е вярно, д-р Желева, че за определена група от хора, примерно кръвно от 125 вече е високо? Чувстват се неразположени. 

Обикновено тази група хора са млади жени, наближаващи климакс, които обикновено са били с кръвно 90 на 60 до 100 на 70 в младежките години, и едно повишаване на кръвното над 120-130 първоначално определено може да им се струва като дискомфорт.  

В интерес на истината, приемът на медикаменти много бързо нормализира кръвното налягане. Но това е по-скоро като сигнал, че в бъдеще, с напредване на възрастта, може би ще се развие хипертония. Това означава, че вероятно това са едни от първите симптоми за начало на хипертония, без да има императивни нужди от прием на медикаменти. Но ако не се чувства пациентът добре, може да се пристъпи към ниски дози антихипертензивна терапия. 

Ако до момента не сме имали високо кръвно, но ни се случи сега в преходния сезон, какво бихме могли най-напред в домашни условия да направим така, че горе-долу да нормализираме кръвното и да се почувстваме по-добре?  

Чували сме легенди за чесъна, за кисело мляко с канела, но вашият съвет какъв е? 

Много е трудно. Пак казвам, много зависи от стойностите на кръвното налягане и от общото състояние на пациента. Ако е пациент или човек, който за първи път вдига кръвно, което е от порядъка на 160-170, и има симптоматика – главоболие, шум в ушите, стягане в гърдите, общ дискомфорт, комбинирано и с по-висок пулс, по-скоро бих посъветвала незабавно да се отправи към спешно звено, където може да се приложи адекватно лечение. Прилагането на такива домашни терапии – млякото с канела, топли душове, за да се разширят съдовете, слагането на краката в топла вода и т.н., невинаги имат незабавен ефект, първо.  

Второ, може да е започнал процес, който да е начален инсулт или инфаркт, или пък не дай си Боже, още по-сложни усложнения на хипертоничната болест, като дисекация на аортата, при което такова рязко влизане под топъл душ, може да доведе до стрес и до влошаване на общото състояние.  

Тези домашни варианти са при пациенти, които вече имат назначена терапия и малки повишавания на кръвното. В тези случаи биха могли като хранителна добавка – специално канелата или приемът на чесън, да имат благоприятен ефект върху общото им състояние, но нямат терапевтичен ефект. Ако човек разчита само на това, може да бъде опасно. 

Кафето как влияе на кръвното? Чували сме, че то повишава артериалното налягане. При всички хора ли е така, има ли изключения? 

В интерес на истината, консумацията на кафе повишава кръвното, но за много кратко време при пациенти с ниско кръвно налягане. Примерно млади жени, които са с нормално кръвно 90/60, или пък с остро излизане на горещ въздух и спадане на кръвното до 70/40, малко кафе, щипка сол са от изключително благоприятно влияние върху кръвното налягане на пациентите с ниско такова.  

При хипертониците, ако пациентът има кръвно, приемът на кафе в много малък диапазон може да повлияе стойностите на артериалното налягане. Разбира се, говорим за умерена употреба на кафе – чаша, две до три на ден. Повече ефект на кафето като хипертоничен стимулатор има комбинацията с цигари, защото самият никотин води до вазов спазъм и комбинацията в кафе с цигари е по-неблагоприятният ефект върху хипертониците, отколкото приемът на чисто кафе ежедневно в умерени количества. 

Водата обаче, предполагам, си остава златен стандарт и за високото кръвно налягане и трябва да се консумира?  

Точно така. Водата и за високото кръвно налягане, особено при пациентите с висока стойност на долната стойност.  

Много често пациенти се оплакват, че имат кръвно 120/100 или 130/110, това често е компенсация  от това, че имат малък прием на течности. В този случай съдовете компенсаторно се свиват, за да може да компенсират ниският дебит, малкото течност, която циркулира в тялото. Ако изпият 2-3 чаши вода и се напълни циркулацията, много често тази долна граница пада, отпускат се и оплакванията от стягане в главата преминават.  

За ниското кръвно въобще няма какво да коментираме – водата е от изключително значение за хората, които имат по-нисичко кръвно, особено в горещите месеци. 

Нека още веднъж да напомним какво е влиянието на консумацията на сол по отношение на кръвното налягане.   

Тя повишава кръвното налягане, води до съдов спазъм, а това до повишено съпротивление на работата на сърцето. Тя е много полезна при ситуации с рязко спадане на кръвното налягане. Щипка сол под езика при млади хора с ваготонична склонност, вегетативната дистония, по-известна в нашите среди, солта е златно правило.  

Но при пациенти с артериална хипертония, особено пък тези, които вече са с много напреднал стадий на хипертонична болест, която е довела да развитието и на сърдечна недостатъчност, била тя следствие на задебеляване на мускула на сърцето или отслабването му, приемът на сол трябва да се ограничи значително.  

Затова и в зимните месеци неслучайно приемът на туршии, на солени храни и т.н. води до обостряне на хипертоничните кризи. Соленият прием влошава симптоматиката при пациентите с артериална хипертония и сърдечна недостатъчност. 

Цяла зима чакаме да дойде пролетта, но тя – уви, за кръвното, за сърцето носи определен стрес, но профилактиката винаги е на мода, независимо дали е лято или зима, ако се съгласите с това. 

Абсолютно. Неслучайно и в европейските, и изобщо в международните препоръки, под №1 за контрол и профилактика на сърдечно-съдовите заболявания е начинът на живот и диетата, чак след това идват  медикаментите.







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Интеграцията на Западните Балкани в ЕС
Великден 2025
Бюджет 2025
Природни стихии
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: