ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
Колко опасна е нежеланата растителност по пасищата и защо води до санкции?
Автор: Екип Plovdiv24.bg 12:40 / 26.10.2021Коментари (0)2062
©


ДЗЕС 9 е един от стандартите за добро земеделско и екологично състояние, който пряко засяга стопаните, които се занимават с пасищно животновъдство. 

Вижте индикативния график за Кампания 2021

Едно от изискванията, което е предложено да се запази и през новия програмен период, засяга опазването на постоянните пасища, мери и ливади от навлизането на нежелана растителност – орлова папрат (Pteridium aquilinum), чемерика (Veratrum spp.), айлант (Ailanthus altissima) и аморфа (Amorpha fruticosa) и др.

Този текст заляга в нормативната уредба за условията и реда за прилагане на схемите за директни плащания и животновъдите често търпят санкции. Затова от Обединени български животновъди настояват да се уточни кои точно растения, ако се открият в пасище, мера или ливада, са попречили на дейността паша или са вредни за здравето на животните. 

„Точно тези вредни растения да се търсят при проверките на бенефициентите и те да не бъдат санкционирани най-общо с термина „нежелана растителност“, апелират от бранша.

Например те не виждат нищо лошо в орловата папрат, която е отровна само ако коренището й се използва за храна. 

„Това при паша няма как да се случи предвид дълбокото й вкореняване и невъзможност на животните да го извадят с уста. Отравяния при животните могат да се получат в случаи, когато животновъдът е ползвал орловата папрат под формата на сено и то е над 20% в цялото сено“, твърдят от ОБЖ. 

Те дават за пример приложението на орловата папрат в народната медицина, както и за направа на грубо брашно за фураж заради богатото си съдържание на скорбяла в корените. 

По отношение на чемериката от всички видове отровна е само бялата и то в непреработен/суров вид. От Асоциацията припомнят, че и тя обича само влажни места – расте покрай потоци, вади и др. „Но и да се намира в пасища и ливади, то тя заема незначителна част“, допълват оттам.

Айлант е дърво, разпространено главно в Китай, докато у нас стопаните се натъкват на неговото присъствие рядко. Тъй като достига 25-30 метра височина, всеки животновъд би пашувал своите животни около него и не би си позволил да премахне дърво, което е в Червения списък на световно застрашените видове. 

„Изключително труден е за унищожаване. Рязането на стъблото стимулира усилен растеж на издънки. Когато се опитваме да го изкореняваме и пропуснем дори и най-малък остатък от корена, индивидът се възстановява отново. Ефективната борба става с механично изрязване и третиране с хербициди, както и биологичен контрол чрез заразяване с патогенни гъби от определени видове“, обясняват животновъдите. 

Аморфа е смятан в България за инвазивен тип растение предвид бързото му разпространение и достигането му до 4-5 метра височина. Въпреки това растението не е вредно, а напротив, смятат браншовите представители. 

„След акациевия мед медът от черна акация (храстовидна аморфа) e най-популярен и пчелите масово посещават цветовете му. Добивите на мед от 1 дка могат да достигнат над 80 кг“, изчисляват от ОБЖ.

 

Информационната кампания "ОСП работи за нас: Гледай напред" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от програма IMCAP на ЕС.

Следете темата и на cap4us.agri.bg 



 







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Кой е най-успешният демократичен кмет на Пловдив през последните години?
Д-р Гарабед Томасян
Спас Гърневски
Д-р Иван Чомаков
Славчо Атанасов
Иван Тотев
Здравко Димитров
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: