Кметът на Дуисбург: Имиграцията на бедни от България трябва да бъде спряна
Кметът на германския град Дуисбург, Сьорен Линк, призова за по-строги мерки срещу имигранти от Румъния и България, които според него злоупотребяват с германската социална система. В публикация в Instagram той сподели статия от изданието Welt, озаглавена "Имиграцията на бедни от Югоизточна Европа може и трябва да бъде спряна“, и подкрепи изразените в нея тези.
Според статията, градове като Дуисбург и Гелзенкирхен страдат от приток на нискообразовани мигранти от тези две страни, като само малка част от тях работят – 17% в Дуисбург и 13% в Гелзенкирхен. Част от новопристигналите разчитат на измамни схеми за получаване на социални помощи. Един от описаните механизми е хора да работят символично – например по 5 часа месечно – за да получат минимална заплата, която им дава право на допълнителна социална подкрепа. Така едно семейство може да събира до 2700 евро месечно от помощи.
Кметът твърди, че тези практики често са организирани от престъпни мрежи, които контрабандно вкарват хората в Германия и ги използват за измами, като същевременно ги държат в зависимост. Жертвите на тези мрежи често предават по-голямата част от получените средства на престъпници, които ги контролират.
В статията се отбелязва, че макар някои да смятат изказванията на политици за стигматизиращи, проблемът е реален и засяга конкретни райони в Германия, най-вече в Рурската област. Авторът подчертава, че въпреки ползите от свободното движение в ЕС (например за здравната система), има и негативни странични ефекти, които трябва да бъдат овладени.
Кметът Линк настоява за законодателни промени, които да позволят по-бързо идентифициране и депортиране на лица, които злоупотребяват със социалната система, както и за засилен граничен контрол. Той изрази надежда, че новото федерално правителство, водено от канцлера Фридрих Мерц, ще предприеме конкретни мерки.
Повод за новата вълна от реакции е полицейска акция от февруари в Дуисбург, при която в сграда, известна като "Белият гигант“, бе разкрита мащабна схема за измами с детски надбавки – много деца, за които се получавали помощи, всъщност не са живели на адреса. Само от тази операция са били предотвратени щети за милиони евро.