Това подчерта вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин, по време на кръгла маса, организирана от Международната организации по труда и ЕК, посветена на неравенствата в обществата, която се състоя вчера в Брюксел.
"Най-уязвимите групи в България, при които отчитаме и най-високи нива на трайна безработица, са хората с ниско образование. Точно поради това, в момента сме фокусирали усилията си върху предоставяне на безработните на различни възможности за тяхното обучение и преквалификация. Целта е да увеличим шансовете на всеки за активно и трайно участие на пазара на труда", подчерта още министърът.
В изказването си той акцентира и върху необходимостта за изграждане на единна информационна система в рамките на ЕС, чрез която да се проследява вътрешната трудова миграция в страните-членки.
"Трудовата миграция във връзка със сезонна заетост е една от причините за въвеждане на тази система. Важно е, когато един човек отиде да извършва селскостопанска дейност за няколко месеца в друга страна например, държавата му да знае, че той работи някъде и се осигурява за това.
Не е редно същият да има доходи, които на практика му позволяват да издържа себе си и семейството си, а да се води дълготрайно безработен - без осигурителен или данъчен принос, но със социално подпомагане", категоричен беше министър Калфин.
"В България изключително много разтичаме на социалните партньори, за да преодолеем заедно икономическите неравенства", подчерта министър Калфин. Той уточни, че в страната ни предстои серия от разговори между държавата, синдикатите и работодателите, които да подготвят изработването на обективен механизъм за определяне на минималната работна заплата.
"Ще настоявам този механизъм да се разработи така, че да пресече явлението, което в страната ни е силно осезаемо - да има работещи бедни", заяви вицепремиерът.