Относно възрастовите ограничения, от МЗХГ са на мнение, че субсидия по схемите за обвързана подкрепа трябва да се отпускат за млечни крави до 10 години, за месодайни крави - до 12 години, за биволи - до 15 години и за овце и кози - до 7 години.
Основните завишени количества касаят схемите Обвързана подкрепа за млечни крави под селекционен контрол, Обвързана подкрепа за месодайни крави и Oбвързана подкрепа за овце и кози под селекционен контрол
Млечни крави под селекция
Месодайни крави и/или юници
Овце-майки и кози-майки под селекция
Друга съществена промяна е, че стопаните, отглеждащи говеда в планинските райони, ще имат възможност да получат подпомагане за всичките си говеда до определения брой, без значение на предназначението им – за месо или за мляко.
Агри.БГ вярва, че право на глас трябва да имат всички в сектора. Случва се организации да защитават своите интереси, а не тези на членовете си. Свидетели сме и как се обсъждат дадени предложения, а след това записаните правила в регламентите са доста по-различни. И още, и още подобни случки.
Според 27% от 269 попълнили анкетата, помощта през новия програмен период на ОСП трябва да се отпуска на всички регистрирани стопани без доказване на реализация.
От друга страна 21 на сто от участниците в анкетата ни са на мнение, че методологията по схемите за обвързана подкрепа не трябва да се променя, но във форсмажорни години да се занижат изискваните количества за доказване на продукция.
18 процента пък смятат, че схемите са работещи в сегашния си вид и изискванията по тях не трябва да се променят и през следващия програмен период.
12% посочват, че обвързаната подкрепа трябва да отпадне за всички сектори, а други 12%, че не са допустими кандидати по схемата.
Едва 7% от отговорилите пък са на мнение, че в новата ОСП критериите трябва да бъдат променени и обемите за реализацията на продукцията да се завишат.
От бранша вече дадоха своите становища по предложенията на министерството, вижте ги ТУК.
Следете темата и на cap4us.agri.bg