Какви са усложненията от грипа?

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
10:41 / 02.02.2023
2792
В разгара на грипния сезон сме, а едни от основните усложнения на грипните вируси са в областта на Оториноларингологията. Тежестта на заболяването варира от леки инфекции до мултиорганни усложнения и смърт. Най-честите усложнения са бактериалните инфекции на горните дихателни пътища, особено при деца и възрастни над 60 години и при хора с хронични придружаващи заболявания, коментира д-р Теодора Димитрова от екипа на Клиника "Ушни, носни и гърлени болести" във ВМА.

– Според статистиката, около 20% от децата и юношите развиват остър среден отит по време на грипната инфекция. При възрастните също се наблюдава висок процент на усложнения от страна на средното и вътрешното ухо. 

– При около 87% от болните с остър среден отит възпалението на ухото се развива в първите 10 дни от началото на острата респираторна инфекция. За началната фаза на засягане на средното ухо е характерно зачервяване на тъпанчевата мембрана, която може да остане и единствена, коментира специалистът.

Друга отличителна черта на "грипозния отит“ (остър среден хеморагичен отит) е силната болка в ухото, намален слух, изтичане на серозно-кръвенист секрет от външния слухов канал, което се дължи на спукване на хеморагични були – "мехури“ по  тъпанчевата мембрана. Добавяне на бактериално възпаление води до гноен среден отит с характерна гнойна секреция от средното ухо. 

– При изследване на слуха (тонална-прагова аудиограма) няма съществена разлика в слуховите криви в зависимост от причинителя, но в някои случаи при грипните отити се наблюдават спадане на въздушната и костната проводимост за високите честоти. 

Грипните вируси са невротоксични и засягането на слуховия нерв също е често срещано. Може да протече без болка, но с внезапно намаление на слуха – едностранно или двустранно. Понякога се засяга и вестибуларната част на слуховия анализатор. Възпалението на слуховия нерв трябва да се лекува незабавно в специализирана клиника, за да се предотврати трайно увреждане на слуха, категорична е д-р Димитрова. 

Тежката, продължителна хрема, главоболието могат да бъдат симптоми на остър гноен синуит. Честотата им рязко се повишава по време на грипните сезони. Ненавременната диагноза и лечение крие риск от орбитални и вътречерепни усложненния. 

– Бактериалните възпаления в областта на гърлото също не са рядкост. Острият фарингит и острият катарален тонзилит могат да бъдат бързопреходна проява на грипния вирус. Но в някои случай могат да преминат в остър гноен тонзилит – "гнойна ангина“, перитонзилит и перитонзиларен абсцес, предупреждава специалистът и допълва, че са съпътствани от висока температура, болки при преглъщане, налепи по небните тонзили, затруднено широко отваряне на устата. В тези случаи е наложително преценка от УНГ-лекар за последващо лечение.

– Не на последно място са и усложненията от страна на ларинкса. При грип гласът става дрезгав, поради оток и зачервяване на гласните гънки. Когато процесът обхване и входа на трахеята, се появява кашлица и лек задух.  

Лечението на ларинготрахеита е със специфични противовирусни и противооточни средства, по прецена на инфекционисти и оториноларинголози, пояснява още медикът.

При всички случаи болните се нуждаят от хубава почивка и добра хидратация. 

И накрая, нека все пак да отбележим, че от нас самите зависи да положим необходимите усилия, за да се предпазим от заразяване, казва д-р Димитрова и подчертава, че най-важно е да се избягват контакти с болни хора и да се спазва добра лична хигиена. И изброява: 

– Често измиване на ръцете с вода и сапун

– Използване на дезинфекциращи кърпички за еднократна употреба на спиртна основа

– Закриване с ръка на устата и носа при кихане или кашляне

– Носене на маска на лицето

– Избягването на търкането на очи с мръсни ръце

– Често проветряване на въздуха в затворени помещения

– Редовно дезинфекциране на повърхностите в затворените помещения

– Измиване и дезинфекциране на играчките за малките деца

Виж коментарите (0)

Още по темата (17024):
09.04.2024 Лекар: Ако една майка откаже имунизация – това значи 4000 деца с възможност да се разболеят от коклюш
09.04.2024 Доц. Атанас Мангъров: Ваксините, които са в Националния имунизационен календар, да бъдат правени
08.04.2024 Проф. Ива Христова разясни за коклюша и стремглавото му разпространение
08.04.2024 Съдът оправда Костадин Костадинов
08.04.2024 Д-р Бацелова: Първите симптоми са като при лека настинка! Никакво
самолечение!
08.04.2024 Костадин Костадинов се изправя пред съда заради COVID-19
Още новини от Национални новини:
Блогър сезира редица институции за схема за 250 млн. лв.
Прокуратурата за обвинената във фалшификации Лена Бориславова
Обрат за освобождаването от такси за студентите
Застаряваме, но се раждат повече бебета
Кредитен консултант: Хората, които се замогват, търсят по-големи ...
Експерт: Ето кога коклюшът може да бъде коварен


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).