Иван Дудин: Изцяло в нашите ръце е дали изкуственият интелект ще ни замени

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
23:08 / 09.05.2025
390
Регулация на изкуствения интелект трябва да има, но не трябва да се прави равенство между регулации и забрана. Това спира прогреса. Това каза председателят на работната група на БАИТ за изкуствен интелект Balkansworks Иван Дудин в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.  

По думите му европейските страни са равнопоставени по отношение на развитието на изкуствения интелект. Ако европейската общност или някакви други източници на финансиране искат да финансират такива центрове за развитие, възможностите са много, заяви Дудин. "Дали ще бъдат при нас или в Хърватия, или в съседна Гърция, много зависи от нашите управляващи. През годините ние изпуснахме много, много проекти. Microsoft си прави огромни дейта центрове наоколо, ние се опитахме – нищо не направихме. Google после направи, но по някаква причина те все минават покрай нас. Покрай INSAIT надеждите са малко по-високи. Такива проекти и инициативи има достатъчно много, въпросът е наистина да имаме условия да ги привлечем и да сме проактивни“, допълни той.

Изкуственият интелект ще ни помага в много работи, а изцяло в нашите ръце е дали той ще ни замени, смята Иван Дудин.

Заместник-председателят на работната група на БАИТ от Ai Advy д-р Галя Манчева е експерт по регулацията на изкуствения интелект. През 2020 г. въпросът за регулацията бе анонсиран като чернова и бе подложен на широка обществена дискусия. "Предвиждаше се да влезе в сила през 2023 г., но тогава генеративният изкуствен интелект навлезе. Той не бе в обсега на регулацията и това наложи преразглеждане на този регламент и отложи неговото влизане в сила. През август 2024 г. регулацията бе публикувана в официалния вестник на Европейския съюз“, припомни д-р Манчева.

Този регламент диференцира четири нива на риск, които създават системите за изкуствен интелект. "Неприемлив риск представляват социалният скоринг и биометричните данни, които са забранени съгласно регламента на територията на Европейския съюз. На второ място са т.нар. високорискови системи, които могат да заменят хора там, където има много голям процент човешка грешка. Този процес може да бъде автоматизиран с цел обективност и минимизиране на човешкия фактор и субективизма“, обясни Галя Манчева.

Чрез този регламент Европейската комисия стимулира внедряването на повече подобни системи в държавния сектор, в малкия, среден и голям бизнес с цел дигитализиране и ускоряване на бизнес процесите, допълни д-р Манчева.

Виж коментарите (0)

Още по темата (3):
12.11.2024 2/5 от служителите се притесняват за сигурността на работното си място
06.09.2024 YouTube подготвя инструменти за откриване на фалшиво аудио и видеоклипове, създадени от ИИ
19.07.2024 Вредите след глобалния IT срив се измерват в милиарди! В България са засегнати много системи
Още новини от Национални новини:
Желязков: Неприемливо е Радев да чертае бъдещия си политически пр...
Почина бизнесменът Иван Саздов
Брокер: Слабото предлагане на имоти не значи, че всяко жилище мож...
Слави Трифонов: Аз съм за това да приемем еврото, но от ИТН подкр...
Кирил Петков: "Продължаваме промяната" ще направи всичко по силит...
Гаф в "Стани богат"


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).