Хампарцумян: Демонизирането на големите вериги е локална игра тук, малките магазини предлагат удобство срещу по-високи цени

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (1)
08:43 / 17.02.2025
27214
Не вярвам в това, защото няколко стъпки между прекупвача и т.н. и крайната надценка ще бъде такава, каквато казва регулацията. Много е лесно да се преодолее такава бариера, въобще опитите за централно администриране, особено от администрации, които не се славят с много добра информираност и капацитети, е безсмислено. Това коментира в предаването "120 минути" по БТВ банкерът и бивш зам.-министър на икономиката Левон Хампарцумян относно предложението за таван на надценките.

Демонизирането на големите вериги е локална игра тук, защото по принцип малките магазини предлагат удобство срещу малко по-високи цени навсякъде. Там се очаква по-висока цена, но просто е зад ъгъла. Най-късите вериги за доставка са на големите вериги, добави той.

По думите му проблемите с големите вериги са структурни.

Ако производителите се обединят в кооперативи, които са големи и мощни, те ще могат да си наемат съответната груба сила, която да контрабалансира, ако някой иска да ги изнудва на борсите. Ако имаме един мощен кооператив, който има и средствата за производство и многото хора и държи съществена част като голям пазарен дял, много малко хора ще могат да се опълчат, коментира банкерът.

Според Левон Хампарцумян са нужни икономически мерки, стимули и наказания.

Ако имаме достатъчно голямо производство или относително лесен внос, би трябвало да не съществуват картели, защото най-добрата борба с картелите е по-голямо производство и възможност за конкуренция и контрол на качество. Ако процесът е направен така, че да няма нужда да ходят от магазин на магазин и да контролират каквото ще, а просто да има достатъчно стока на ниска цена от достатъчно много източници, нещата ще се решат, посочи той.

По думите на Хампарцумян при въвеждането на еврото в България, няма да се вдигне инфлацията. Спекула също няма да има, ако държавата създаде условия за конкуренция, достатъчно производство и снабдяване със стоки.

Цените в повечето случаи вървят нагоре, но доходите ги догонват. Това е важното. Не е, че нещо ни се струва скъпо, а дали е достъпно или недостъпно, това е много по-важно. Има временни и сезонни флуктуации на пазара, но като цяло трябва да очакваме цени, които се увеличават и доходи, които ги догонват. Затова трябва да имаме добре работеща икономика, отбеляза Левон Хампарцумян.

Виж коментарите (1)

Още по темата (634):
21.04.2025 Икономист: На общинските пазар уж са земеделски производители, а продават банани
19.04.2025 Българските плодове станаха жертва на климатичните промени
18.04.2025 Поскъпват основни храни, плодове и зеленчуци
15.04.2025 Шефката на КЗП: Има разминавания между обявените цени на етикети и брошури и цените, които плащаме на касите!
09.04.2025 Овощар: Тaзи гoдинa българските кайcии нa пaзaра щe бъдaт гoлямa pядкост
07.04.2025 От кухнята: Сиренето се продава от 9-11 лв., но в магазините е 19–21
Още новини от Национални новини:
Ад на магистрала "Тракия"!
Meteo Balkans с пълна прогноза за месец май
Доц. Наталия Киселова: Скандал може да стане от най-малкото
Промени в здравните досиета на българите
Много студена сутрин ни очаква
Премиерът Желязков в Стара Загора: Над 2% са разходите за отбрана...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).