Готви се черен списък на получателите на директни плащания

Автор: Екип на Plovdiv24.bg
Коментари (0)
15:18 / 12.04.2021
831
От няколко месеца в Брюксел все по-активно се обсъжда нова дефиниция „активен фермер“. Идеята е чрез нея да се спре злоупотребата с европейски субсидии от лица и свързани с тях фирми, които нямат нищо общо със земеделието. 

Как изглежда отстрани българското земеделие

А докато се чудим какво точно имат предвид от Европейския парламент (ЕП), българският ни представител там – Асим Адемов, който е и заместник-член в Комисията по земеделие и развитие на селските райони, хвърля повече светлина. По думите му дефиницията обхваща три елемента:

•    минимален праг на селскостопанска дейност от цялостната икономическа дейност на земеделския стопанин; 

•    изготвен от държавата членка негативен списък на получатели на директни плащания; 

•    прозрачност на юридическите лица, ако дружеството, което получава директни плащания, е част от голям холдинг с различна земеделска дейност.


Това е всъщност дефиницията, одобрена от ЕП. Тя обаче трябва да се съгласува и с останалите съзаконодатели – Съвета на ЕС и ЕК. И ако доскоро се говореше, че преговорите по новата ОСП ще приключат през месец май, Елси Катайнен, заместник-председател на Комисията по земеделие, вече посочва като краен срок края на юни.

Въпреки че постоянно се говори за равнопоставени условия на фермерите и подпомагане при облекчени процедури, след 2022 г. фермерите ще се сблъскат с нови изисквания за получаване на субсидии, свързани най-вече с Европейската зелена сделка.

„Най-голямото ни притеснение е до каква степен озеленяването ще засегне производството. Да не стане така, че да ни е по-изгодно да сме без субсидии, отколкото да изпълняваме Зелената политика“, коментира Илия Проданов, зам.-председател на НАЗ, в репортаж за БНР.

Добрата новина е, че в двугодишния преходен период ще се прилагат същите мерки и схеми за директни плащания както досега. За тази и следващата година са предвидени общо 8 млрд. евро за всички страни членки, като за България тези средства са над 880 млн. евро. От тях 200 млн. евро идват по Плана на възстановяване от COVID-19. Тяхното получаване обаче е обвързано с определени условия при кандидатстване, като дигитализация, опазване на околната среда, биоземеделие, иновации, напояване.

 

Следете темата и на cap4us.agri.bg



 

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Politico: Никола Минчев е разследван за корупционния скандал с Hu...
Инцидент с работник във военния завод "Арсенал"
МО: Без паника, ако видите военна техника по пътищата!
Шефът на БНБ изтъкна пет ползи от приемането на еврото
АПИ съобщи добрата новина за шофьорите по АМ "Тракия"
АПИ предприе спешни действия за трайното укрепване на пропадналия...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).