ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
Енергийният министър: Договорът с "Боташ" няма клауза за разваляне, освен ако държавата не плати над 4,2 млрд. лева
© Булфото
За тази година "Булгаргаз" ще заплати 20 млн. лева повече по договора, отколкото предходната година. Това ще продължи в следващите 13 години. Притеснителното е, че договорът няма клауза за разваляне, освен ако държавата не заплати цялата стойност по договора, която е над 4,2 млрд. лева. Само в този случай тя може да излезе от договора. Това заяви министърът на енергетиката Жечо Станков по време на изслушването във връзка с договора с "Боташ". 

По думите му тази сума е без индексациите за следващите 13 години: "Ако направим и тази ескалация, сигурен съм, че сумата ще набъбне на 5,5 млрд. лева, може да достигне 6 млрд. лева". 

Министърът заяви, че българската страна полага всички усилия за предоговорянето на параметрите по сделката. Той допълни, че е организирал две срещи с неговия турски колега. 

"Колегите от "Булгаргаз" пробваха на вторичен пазар да реализират този капацитет. Неговата цена е значителна по-висока от пазарните в региона, особено когато говорим, че договорът не е за физически достъп до мрежата на "Боташ". Говорим за договор, който ни дава шанс да използваме услуга от страна на "Боташ". С дргуи думи "Бугларгаз" да достави количества газ единствено на входни точки и LNG терминали, които могат да бъдат сменяни по смотрение на колегите от "Боташ", което назад във времето е водило до близо половин милион лева оскъпяване на каргата", обясни министърът.

Жечо Станков бе категоричен, че турската страна не носи вина за подписването на договора по начина, по който това се е случило и с параметрите, които са били вписани в него. 

"Тази сума, която към днешна дата плащаме, не е необходима като услуга към днешна дата. Не е необходима в следващите 13 години. На база тази сума, близо 4,2 млрд. лева, около 1,2 млрд. лева е сума, която ще платим, но дори при пълно използване на LNG терминалите, ние не можем да се възползваме. С други думи - купили сме си винетка за камион на магистрала, която могат да карат само леки автомобили", заяви министърът.


Още по темата: общо новини по темата: 5
15.05.2025 »
11.04.2025 »
11.04.2025 »
10.04.2025 »
10.04.2025 »






Зареждане! Моля, изчакайте ...
0
 
 
Очакваме президентът да предложи референдум дали да платим 5 млрд. през 2026 г. или да си остане да си плащаме всяка година по неговия "изгоден" договор.
Aнонимен
преди 8 ч. и 49 мин.
+1
 
 
А кой сложи подписа си що не казвате? Що го криете? Що не е в затвора?
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Май 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Договор със Северна Македония
Предметът "Добродетели и религии" в училище
ТИР уби 12-годишно момиче край Плевен
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: