Енергиен експерт: В такива дни търговците на електроенергия губят 14 стотинки на киловатчас
Домакинствата ще останат на регулирания пазар и КЕВР ще продължи да определя цените на електроенергията за бита, но нашите търговци ще излязат на свободния пазар и ще трябва да купуват електроенергия на Българската енергийна борса и да я продават на битовите потребители по регулирана цена. Това каза енергийният експерт и бивш заместник-министър на енергетиката Явор Куюмджиев в предаването "Метроном“ на Радио "Фокус“.
В момента регулираната цена на електроенергията е 160 лева за мегаватчас. В определени дни обаче средната цена достига до 300 лева за мегаватчас. "В такива дни търговците губят 14 стотинки на киловатчас. За да се избегне това, беше одобрено в такива дни търговците да бъдат компенсирани със средства от Фонд "Сигурност на електроенергийната система“, обясни енергийният експерт.
Той посочи няколко проблема, пред които са изправени ЕРП-тата заради излизането на свободния пазар. Първият от тях е, че в продължение на поне два месеца те ще трябва да покриват със собствени средства продаваната от тях електроенергия. "Това е допълнителна финансова тежест за нашите търговци, което е предизвикателство за тях – да финансират толкова големи суми, дори само за два месеца. По някои изчисления сумите могат да достигат до 200 милиона на месец“, обясни Куюмджиев.
Вторият проблем, който възниква, е с наличните средства във въпросния Фонд "Сигурност на електроенергийната система“. Приходите в него постъпват само от два източника – от таксата от 5%, която плащат всички производители на електричество в България от приходите си, и от продажбата на т.нар. зелени емисии за въглероден диоксид, обясни енергийният експерт.
"Там цените напоследък паднаха, а количествата емисии, които Европейската комисия ни дава, всяка година намаляват. Разходите на Фонда са свързани с плащания по договорите с американската ТЕЦ "Марица-изток“ и с присъединилите се в периода 2008-2012 г. ВЕИ производители за гарантирано изкупуване на преференциални цени на цялата произведена от тях електроенергия. Вменено му е да плаща разликите към бизнеса, когато средномесечната цена надхвърли 180 лева. Сега ще му се вмени да плаща разликата в цените на нашите търговци. И нямам идея този фонд колко ще издържи и дали въобще ще има пари за всички тези плащания“, коментира Явор Куюмджиев.
Той припомни, че в края на 2024 г. във Фонда имаше дупка от 500 милиона лева и не той не можеше да посрещне разходите си.
Компенсациите заради високите цени на електроенергията за бизнеса и за битовите потребители според него трябва да бъдат диференцирани. През 2023 г. "Лукойл“ е получил компенсация в размер на няколкостотин милиона лева, от които компанията не е имала нужда, припомни Куюмджиев. В същото време все още няма дефиниция за енергийна бедност и методология за подпомагане на нуждаещите се, допълни той.