Експерт: Имаме право да върнем закупена стока, дори тя да е втора употреба, но си има условие

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
11:04 / 21.03.2025
10110
Потребителите имат право да размислят и да върнат до 14 дни закупени през интернет стоки, дори да са втора употреба. Макар да не са нови, продуктите имат и законова гаранция до 2 години, която покрива проявяването на скрити дефекти, за които може да се приеме, че са съществували към момента на продажбата. Това каза в ефира на телевизия Euronews Bulgaria основателят на онлайн платформата "Ние, потребителите“ Габриела Руменова по повод скорошно изследване на Европейската комисия на тази тема.

Руменова обясни, че Европейската комисия провежда ежегодно това проучване на различна тема, като в него участват националните контролни органи на държавите членки. Целта е да се установи има ли нарушения на европейското потребителско законодателство – от правото на информация до различен тип нелоялни практики.

"При 52% от проверените над 350 онлайн търговци са установени нарушения. 40% от продавачите не са информирали правилно клиентите за правото си да се откажат от договори в рамките на 14 дни. Около 45% от магазините не са предоставили ясна информация за процедурата за връщане на дефектни стоки в срок до две години от закупуването, 57% не спазват задължението за предоставяне на минимална едногодишна* гаранция дори за стоки втора употреба. Става дума за най-често пазаруваните стоки, сред които облекла, електронно и спортно оборудване, градински консумативи, книги, играчки, мебели и други.“, разказа тя.

Руменова съобщи още, че в България са проверени девет сайта, но в доклада на Комисията за защита на потребителите няма информация дали и какви нарушения евентуално са установени. Тези данни обаче са част от общата статистика.

"Една част от хората, които пазаруват стоки "втора употреба“, са с по-лошо икономическо положение и в някаква степен могат да бъдат обособени в "уязвима група потребители“. Това да нарушаваш потребителските права на такива хора – да не предоставяш задължителната по закон информация или да ги подвеждаш с неверни данни, не само нарушава закона, но е и кощунство.“, коментира експертът.

Разбира се, стоки втора употреба се пазаруват и от екологично ориентирани хора, които си дават сметка, че така участват в усилията за опадване на околната среда.

Друга част от проучването е свързана именно с еко темата. Резултатите в това направление сочат, че 20% от проверените електронни магазини не са предоставили достатъчно обосновани доказателства за твърденията си за "екологосъобразност“, а 28% са предоставили невярна или подвеждаща информация за ползите за околната среда.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Патриархът: Няма място за притеснение, че всички ще бъдат задълже...
Тежка катастрофа с тир блокира магистрала "Тракия"
Дори не можете да си представите какви гадости извадиха от морето...
ВВС спешно търсят кръводарители за командир Антон Иванов
"Фокус" с първи снимки от фаталния инцидент. Мантинелата е минала...
Жена остана завинаги на 33, качи се в колата на много пиян и без ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).