В екосхемата за запазване и възстановяване на почвения потенциал – насърчаване на зелено торене и органично наторяване са разграничени междинните култури от покривните култури с различен период на наличие на полето.
С това се цели прецизиране на условията, постигане на опростяване и ясно разписване на изискванията по отношение на двата вида култури. Специфицирано е съдържанието на органични подобрители на почвата – органични подобрители, органични торове, органо-минерални торове, микробиални торове, растителни биостимуланти, обработен оборски тор.
В екосхемата за намаляване използването на пестициди са преформулирани екологичните практики. Заедно с използването на феромонови уловки е включена възможността за използване на полезни биологични агенти, бактериологични или гъбни агенти.
Екосхема за трайни насажденияКъм екосхемата за екологично поддържане на трайните насаждения са добавени две нови екологични дейности, които са приложими в рамките на междуредията на трайните насаждения. Земеделските стопани могат да избират измежду три алтернативни екологични дейности в междуредията.
В екологичните практики и дейности е включена възможност за поддържане на междуредията на трайните насаждения с естествена растителност, което цели повишаване на екологичния ефект и отразяване на спецификата на земеделските стопанства в страната.
Към допустимите за подпомагане култури по екосхемата за разнообразяване на отглежданите култури са добавени следните трайни насаждения (ябълки, круши, кайсии, зарзали, череши, вишни, праскови, нектарини, сливи (Prunus domestica), десертно грозде, ягоди, малини, орехи, бадеми, лешници, кестени, шам-фъстъци и други черупкови видове). Те се приемат за една култура за целите на екосхемата. Делът на основната култура в екосхемата е завишен до максимум 95%, в сравнение с допустимия дял през 2023 г. до 90%.
Екосхема за биологично разнообразиеВ рамките на определени елементи на екологичната инфраструктура по екосхемата за поддържане и подобряване на биологичното разнообразие и екологичната инфраструктура е включено условие в заявените площи да не се допуска премахване на дървета от местни видове край влажни зони и ерозирали терени и да се запазват дърветата с хралупи.
Информационната кампания "ОСП работи за нас: По-зелени и умни!" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от ЕС.
Следете темата и на cap4us.agri.bg