Еднократна помощ при смърт в семейството

Автор: Десислава Томева
Коментари (0)
09:47 / 20.02.2025
2500
Право на еднократна помощ при смърт на осигуреното лице, съгласно Кодекса за социално осигуряване (КСО), имат неговите: съпруг (съпруга); деца; родители. Децата на починалото лице имат право на тази помощ, независимо от това дали са учащи се или не са учащи се, дали са пълнолетни или са непълнолетни, а родителите на починалото лице имат право на помощта, независимо от това дали са били издържани от него. Не се изисква правоимащите лица – съпругът/съпругата, децата и родителите на починалото лице да са осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест. (чл. 11, ал. 2, чл. 12, ал. 2 и чл. 13, ал. 2 от КСО), сочат разпоредбите спорд КСО.

Условие за придобиване право на помощта

Необходимо условие за придобиване право на помощта е починалото лице да е било в кръга на осигурените по Кодекса за социално осигуряване лица към датата на смъртта си. Без значение е дали лицето е било осигурено за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица или само за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. При смърт на самоосигуряващо се лице се изисква и да са внесени дължимите осигурителни вноски за последния месец, за който е изтекъл срокът по чл.7, ал. 4 от КСО.(чл. 11, ал. 2, чл. 12, ал. 2 и чл. 13, ал. 2 от КСО)

Размер на еднократната помощ при смърт на осигуреното лице

Размерът на еднократната помощ се определя за всяка календарна година със Закона за бюджета на ДОО. Общият размер се разпределя поравно между всички правоимащи лица. Когато право на еднократна помощ при смърт на осигуреното лице имат и лица, които не са я поискали, помощта се изплаща пропорционално само на поискалите я лица. Останалите правоимащи лица могат да поискат полагащата им се пропорционална част от помощта в 3-годишния давностен срок по Кодекса за социално осигуряване.(чл. 13г от КСО, чл. 26 и чл. 38 от НПОПДОО)

Необходими документи за отпускане и изплащане на еднократната помощ при смърт на осигуреното лице

Помощта се изплаща срещу представяне на следните документи:

– заявление-декларация по образец, Приложение № 17 към Наредбата за паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване;

– документ за самоличност за справка. (чл. 26 от НПОПДОО)

Изплащане на помощта. Срокове за изплащане на помощта

Съответната част от паричната помощ при смърт на осигуреното лице се изплаща на всяко правоимащо лице по декларирана от него лична платежна сметка в срок до 10 работни от представяне на документите в териториалното поделение на Националния осигурителен институт. Когато децата на починалия са малолетни или непълнолетни, полагащата им се част от помощта се изплаща на законния им представител. Ако се установи, че лицето няма право на помощ при смърт на осигуреното лице, съответното длъжностно лице от териториалното поделение на Националния осигурителен институт издава разпореждане за отказ. Когато се установи, някое от обстоятелствата по чл. 40, ал. 4 от КСО, длъжностното лице, на което е възложено ръководството по изплащането на обезщетенията и помощите или друго длъжностно лице, определено от ръководителя на териториалното поделение на Националния осигурителен институт, издава разпореждане за спиране на производството по изплащане на обезщетението.

Разпореждането за отказ и за спиране на производството се връчват на лицето лично срещу подпис, чрез лицензиран пощенски оператор с обратна разписка на посочен точен адрес, или по електронен път по реда на Закона за електронното управление. Разпореждането за отказ и за спиране на производството могат да се обжалват в 14-дневен срок от получаването им пред ръководителя на териториалното поделение на НОИ по реда на чл. 117 от КСО. (чл. 39, ал. 3 и чл. 47 от НПОПДОО)

Задължения на лицата да уведомяват териториалното поделение на Националния осигурителен институт за настъпили обстоятелства, които водят до прекратяване изплащането на паричната помощ

В срок до 3 работни дни от промяна на обстоятелствата, свързани с изплащането на паричната помощ, правоимащите лица са длъжни да представят ново заявление-декларация, приложение № 17 към НПОПДОО и съответните доказателства към него в ТП на НОИ лично или чрез упълномощено съгласно чл. 18 от АПК лице, или по електронен път с КЕП или ПИК на подателя. (чл. 28 от НПОПДОО)

Давностен срок за помощта

Еднократната помощ при смърт може да бъде поискана от правоимащите лица в срок 3 години, считано от 1 януари на годината, следваща годината, в която е настъпила смъртта на осигуреното лице. (чл. 115, ал. 2 от КСО)

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Ад на магистрала "Тракия"!
Meteo Balkans с пълна прогноза за месец май
Доц. Наталия Киселова: Скандал може да стане от най-малкото
Промени в здравните досиета на българите
Много студена сутрин ни очаква
Премиерът Желязков в Стара Загора: Над 2% са разходите за отбрана...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).